ללמוד ולעשות

בסיכומו של חודש אלול ולצורך סיכומו של הנושא "ללמוד ולעשות" בו עסקנו במהלך החודש, אנו מבקשות להתייחס ל"איש השנה" בחמ"ד, הרב גורן.

אבי רט כותב בספרו "עוז ותעצומות" כי ישנן דמויות שסיפור חייהן הוא למעשה סיפורה של האומה כולה.  ישנן דמויות שהקב"ה הציב אותן בצמתים המשמעותיים ביותר בדברי קורות עמנו והן מאירות ומטביעות חותם על דורות רבים. אחת מאותן דמויות היא דמותו של הרב גורן שיחד עם רעייתו נבחרו לדמויות השנה בחמ"ד במסגרת "שנת ירושלים" (יובל לשיחרור העיר).

אישיותו, תפקידיו הציבוריים והתקופה בה חי, הפכו את הרב גורן לאחת מן הדמויות הנישאות ורבות ההשפעה על תקומתה של מדינת ישראל. הרב גורן משמש מודל לחיבור בין לימוד לעשייה, להבנה שאין לימוד ללא עשייה ולהיפך ולתפיסה שעל הלימוד והעשיה להפרות זו את זו ללא הרף.

הרב קוק שזיהה את גדלותו של הרב גורן בתורה כתב עליו את הדברים הבאים: "שתיל קודש, זית רענן עולה ופורח על הררי ציון, הלא הוא אחד מן יחידי הסגולה בין צעירי תופשי תורתנו הקדושה ושוקדיה…חתן תורה נעלה העילוי המצוין…נעשה קנקן חדש מלא ישן וטעם זקנים, בחריפות ובקיאות כאחד הגדולים…"

הרב גורן שירת במחתרות ובצה"ל. הסתכן בחילוץ גופות משדות מוקשים, ממערות ומחילות על מנת להביאן לקבורה.

קולות השופר ותפילתו המרגשת של הרב גורן עדיין מהדהדים באזני אלו שהיו חלק מאותה מלחמה. הרב גורן הפך לאחד הסמלים של שחרור ירושלים.

אותו אומץ לב, אותה תעוזה שהדריכה אותו בצבא, הנחתה אותו גם במישור ההלכתי. הרב גורן עסק ללא מורא, תוך תשלום מחיר אישי לעיתים כבד, בסוגיות עדינות, מורכבות ומאתגרות במציאות המתחדשת של העם היהודי בארץ ישראל: זיהוי חללים, התרת עגונות, כשרות המטבחים בצה"ל, שבתות וחגים על כל המשתמע מכך במדינה יהודית ועוד ועוד.

הורים שכולים רבים יכולים לזקוף לזכות הרב גורן את העובדה שיש להם קבר לפקוד, נשים רבות הותרו מעגינותן ויתומים רבים זכו לחיים חדשים. הרב גורן בנה את מערך הרבנות הצבאית הראשית כחלק מאחריותו הרבנית והציבורית לשמור על אופיו היהודי של הצבא.

כאמור, דמותו של הרב גורן ודמותה של רעייתו ילוו אותנו לאורך השנה. זכות היא לסכם את חודש אלול ולפתוח את השנה החדשה בהצצה ראשונית לדמותו של הרב.

 

השבוע שהיה…

  • בערב התעוררות מופלא שהתקיים ביום רביעי השתתפנו בשיחתה המצוינת של עדן הראל ובכינוס סליחות בהובלתו של יהודה נפתלי. את הערב סיימנו בסליחות בכותל עם הבנות המעוניינות.
  • ביום שני שכבת יב השתתפה ביום עיון שארגנה המדרשה הפועלת במכון טל. יום העיון סבב סביב שאיפת הגדלות שמציב בפנינו הרב קוק זצ"ל באורות הקודש "בן אדם עלה למעלה עלה, כי כח עז לך…" לאורך היום הבנות למדו שיעורים בנושא אלול וראש השנה בחיבור לשאיפת גודל זו.

את היום פתח ראש המדרשה הרב אורן ובהמשך הבנות שמעו שיעור של הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו שבירר את רעיון התשובה מתוך עיון במדרש, את הרב רימון שעסק בסודם של עשרת ימי תשובה מתוך הבנת עומק אחת מהלכות עשרת ימי תשובה. הבנות שמעו שיעור על הארת הפנים של ראש השנה מפי רבה הראשי של העיר צפת הרב שמואל אליהו, שאף ברך אותן וקיים מעמד מרגש של ברכות הדדיות של הבנות אחת את חברתה. סיון רהב מאיר העבירה שיעור שבמהלכו התבררו משמעויות שונות של מצוות היום של ראש השנה, תקיעת השופר. הרב חגי לונדין עסק בשיעורו במבט חדש על המושג תשובה על פי הרב קוק. היום נחתם במופע שמח ועוצמתי של חנן בן ארי שבשיריו ודבריו הכניס את הבנות לימי התשובה מתוך שמחה, ריקוד, שירה ותפילה גדולה.

  • הלכה יומית- בחודש אלול למדנו בכל בוקר את הלכות חג הסוכות והלכות ראש השנה. ביום שני שלפני יום הכיפורים יבחנו הבנות על ההלכות הללו. דף החזרה למבחן וכן החוברת כבר עלו לאתר המדרשה, ואתם מוזמנים לחזור על ההלכות גם ערב החג כדי להתרענן בהלכות הימים הבאים עלינו לטובה.
  • מעורבות חברתית- שכבת י התכנסה ביום ראשון כדי לשמוע על התוכנית, על הערך המוסף שיש בה כדי לעורר את הבנות לעשיה מתוך ערכים של מעורבות, נתינה ורגישות לאחר. בנות יב הציגו מקומות בהם אפשר להתנדב, על האתגרים והקסם שבכל מקום ומקום. תודה לאודיה, אילה ותהל. על הבנות למלא טפסים ולהשתבץ למקומות התנדבות כבר בשבוע הקרוב. גם שכבת יא תמשיך השנה בהתנדבות אישית, השנה רק של 30 שעות. פרטים נוספים יגיעו בהמשך.
  • שכבות ט' וי חתמו את השבוע בהכנת מנות אחרונות ששולבו במנות מזון שהועברו למשפחות נזקקות לקראת החג. ישר כח למחנכות בשכבות על ההובלה והליווי.
  • בנות שכבת י'א חלקו "שנות טובות" לעוברים ולשבים בקניון רמות. יישר כח.
  • שכבת ח' חזרה ביום רביעי מגיחה בת יומיים באיזור לטרון. במהלך הגיחה עסקו הבנות בדמויות שחיו מתוך תודעת שליחות, בדמויות שחיברו בין לימוד לעשיה.

תודות לנירית ודודו מדריכי השל"ח על הובלת הגיח'ה. תודות למחנכות: אביגיל, נחמה ותהילה.

תודות למש"ציות משכבות י ויב על הליווי המשמעותי. ל: אביה בדיחי, אילה סרבי, כרמל וייס, נגה כהן, שקד אזולאי, רננה בראון, ספיר בן שמעון, אביטל דרמוני, שוהם יקיר, יעלה אמר, עדי כהן, ענבל בן-מאיר, ענבר חרדים ואור לבל.

 

השבוע שיהיה…

  • ביום רביעי, צום גדליה, יסתיימו הלימודים בשעה 13.05.
  • ביום חמישי יצאו אי"ה תלמידות התיכון י-יב, להתפלל בקבר רחל. חוזרים ובהם פרטים נוספים הועברו אליכם באמצעות הבנות. אנא הקפידו להחזיר אישורים חתומים.
  • בשבת הבאה, שבת שובה, נצא אי"ה, עם הבנות המעוניינות משכבות ט-יב, ל"שבת מתמידות" ברמות שפירא. השבת תתמקד בהכנה לקראת יום הכיפורים.

 

שנה טובה

כתיבה וחתימה טובה

חנה עסיס