מן הפרשה

פרשת ויגש פותחת באחד הדיאלוגים המרגשים ביותר: יהודה פונה אל יוסף ומנסה בניסיון נוסף לשכנע את השר המצרי לחון את בנימין אשר בשקו נמצא הגביע שלו. רבות נכתב על פרשייה זו, והיא הציתה את דמיונם של קוראים רבים.

מהו החידוש בדבריו של יהודה לשר המצרי? מה מספר לו שעדיין אינו יודע? הרי יהודה חוזר ומתאר את כל השתלשלות האירועים, אשר ידועה לשניהם. בדבריו, יהודה מטיח אשמה מרומזת כלפי השר המצרי, שהוא התנכל להם מתחילה, וכי לא הייתה להם, לאחים, שום כוונה רעה. הנקודה המרגשת ביותר בדבריו של יהודה, היא דאגתו לאביו המבוגר אשר התנסה כבר פעם אחת באובדן של בן. אולם, האם טיעון רגשי זה היה עשוי להשפיע על השר המצרי? האם באמת אכפת לו מיהודה הזקן, כאשר על כף המאזניים עומדת התביעה להעניש חוטא על פגיעה קשה במלכות המצרית? יתר על כן, הרי השר המצרי כבר שמע בעבר את על צערו של יעקב הזקן, ובשל כך ציווה שיביאו לפניו את בנימין. נראה שצערו של יעקב, לא הטריד אותו במיוחד. יוסף נשבר למשמע דבריו של יהודה, רק משום שהדברים ריגשו אותו ורק מפני שהוא אחיו. אך את זאת יהודה לא ידע. אם כך, מה חשב יהודה להשיג בפנייתו אל יוסף? נראה כי התשובה היא שיהודה ידע כמונו שטענותיו אינן יכולות באמת להשפיע על השר המצרי. אולם נראה כי אפסה כל תקוה בקרב האחים, כנאמר בסוף הפרשה הקודמת: "מה נאמר לאדני מה נדבר ומה נצטדק האלהים מצא את עון עבדיך, הננו עבדים לאדני גם אנחנו גם אשר נמצא הגביע בידו". האחים מיואשים. הכל פועל כנגדם, ואין בכוחם לעשות דבר. ברגע הייאוש הזה, כאשר הכל נראה אבוד, ואין עוד שום טענה נוספת בפיו של יהודה, יהודה עומד כגיבור לפני השר המצרי ומטיח בו אשמה מרומזת. בגבורה זו אין הגיון, ולא בסיס ריאלי. הוא פועל יוצא של סוד הקיום היהודי. בעת סכנה, כאשר נראה כי האחים עומדים לאבד את בנימין, הבן האהוב של יעקב, או אז מתעורר לו יצר הקיום היהודי בקרבו של יהודה והוא ניגש למשימה, שנראית חסרת סיכוי בעיניים ריאליות, אך היא מלאה באמונה ובעוצמה. זהו אחד מסודות הקיום של העם היהודי. בכל דור ודור, וגם בדורנו אנו, כאשר הייאוש מכה והסכנה כובשת כל פינה, הגבורה היהודית מתגלה בפנים חדשות, ובעוצמות שלא היו ידועות.

ערב יום הקדיש הכללי אנט מבקשות להזכיר את גבורתם של הנספים והשורדים את השואה. ראוי להזכיר את עמידתם ביום-יום אל מול הצורר הגרמני ואת מאבקם לחיים ולזיכרון.

 

השבוע שהיה…

שיחת מנהלת בשלישי – והפעם אירחנו את ציפורה פילץ ששוחחה עם תלמידות י-יב על משמעות המקדש בימינו.

לקראת יום הקדיש הכללי – תלמידות שכבת ז' השתתפו ביום חמישי בפעילות "ניידת החלומות" של יד ושם.

מגמת פיזיקה נחשפות למדע! – ביום חמישי יצאנו, תלמידות מגמת פיזיקה בשכבות יא-יב ליום בפקולטה למדעים באוניברסיטה העברית, בו נחשפנו למחקרים בתחומי המדע שמתבצעים על ידי הפרופסורים והסטודנטים של האוניברסיטה. יחד אתנו הגיעו מבתי ספר שונים בכל רחבי ירושלים תלמידי המגמות המדעיות שראו ביחד אתנו את הסיורים במעבדות ואת ההרצאות והמחקרים בהן. במהלך היום זכינו ליראות מחקרים פעילים, לפגוש את החוקרים עצמם, לשאול אותם שאלות וללמוד מהם. היום נתן לנו הזדמנות להבין איך הדברים שלמדנו בכיתה בצורה תאורטית מתבטאים במחקר היום יומי. בנוסף ראינו איך כל סוגי המדע והמתמטיקה משתלבים זה בזה וקשורים אחד לשני. במעבדות ראינו איך מהשאלות הפשוטות, הכביכול מובנות מאליהן, מגיעים לפיתוחים חיוניים לכל תחומי חיינו. בסוף היום ביקרנו במעבדה של המורה שלנו- פרופסור אורית גפן, ראינו במה היא עוסקת בתור חוקרת בתחומה וקיבלנו מטעם בית הספר ארוחת צהרים מפנקת וטעימה!

תודה לתלמידות שסיכמו וכתבו למעננו. תודות לד"ר אורית גפן על ארגונו והובלתו של היום המשמעותי באוניברסיטה. יחד איתנו הרוויחו תלמידים רבים נוספים מן העיר. מצורפת תמונה.

שבת ארץ ישראל – תלמידות שכבת ח' יצאו היום לשבת סימנריון בשדמות מחולה. השבת תתמקד בנושא הקשר של העם היהודי עם ארץ ישראל.

 

השבוע שיהיה…

ונתתי להם יד ושם אשר לא יכרת – ביום ראשון, יום הקדיש הכללי, נשתתף כולנו בטקס בהובלת שכבת יב. תלמידות ח-ט ישתתפו במהלך היום בשיחה עם ניצולת השואה, יהודית יונגרייס.

שימו לב, ביום זה יסתיימו הלימודים בשעה 13.05. הסעות יאורגנו בהתאם.

שתינו ביחד – בימים שלישי-רביעי יצאו תלמידות שכבת ז' לסימנריון ברמות שפירא שיעסוק בנושא חברות.

של"ח בח – תלמידות כיתה ח2 ישתתפו ביום שלישי בסיור במוזיאון אסירי המחתרות.

של"ח בט – במידה ותנאי מזג האויר יאפשרו זאת, תלמידות שכבת ט ישתתפו ביום רביעי ב"צעדת הבקעה".

אישות ומשפחה – תלמידות שכבת יב ישתתפו ביום חמישי ביום עיון בנושא אישות ומשפחה.

ללמוד במקום שהלב חפץ – ביום רביעי נקיים מפגש הכרות להורי תלמידות ו' בעיר. ביום שישי כ"ב בטבת (20.01), יתקיים בוקר פתוח לתלמידות ו' בעיר. מצורף פלייר. נודה לכם על העברת המידע למשפחות המתאימות לרוח וערכי המדרשה.

לעדכונים שוטפים ונוספים – מוזמנים להיכנס ל­ – דף הפייסבוק החדש שלנו.

ברכת מזל-טוב

לשושנה שינדלר – לרגל בר המצוה של הבן

שבת שלום

חנה עסיס