שבת חיי שרה – שבת חברון

 "ויתן לי את מערת המכפלה אשר לו אשר בקצה שדהו בכסף מלא יתננה לי בתוככם לאחוזת קבר". (בראשית כג, ט)…השדה והמערה אשר בו וכל העץ אשר בשדה אשר בכל גבולו סביב". (כג, יז)

הרב חנן פורת מנתח את מהלכיו של אברהם סביב קניית חלקת קבר לאשתו שרה, ועומד על כך כי אברהם לא הסתפק בשטח מצומצם לבניית חלקת קבר, אלא קנה שטח רחב יותר שיקום בו ישוב כולל עצים ומטעים.

וממשיך חנן פורת ומתאר את שתי האופציות לגאולה אותן חווה העם היהודי לאורכה של ההיסטוריה. יש וגאולת הארץ מתרחשת בשיטת ה"עוד עז ועוד דונם", יש והיא מתרחשת באמצעות הכיבוש בשדה הקרב.

אברהם קנה הארץ בכסף, יהושע קנה אותה באמצעות הכיבוש.

שיקוף למתח זה ראינו גם עם הופעת התנועה הציונית. הציונות המעשית ביקשה לרכוש קרקעות, לטעת יערות ובכך לרכוש חזקה על הארץ. התנועה הרוויזיוניסטית לעומת זאת תבעה ריבונות וכיבוש בכח הזרוע.

אכן, לאורך ההיסטוריה אחז העם היהודי באלו השתיים: יש שעה בה הארץ נקנית בכסף, במעדר ובנטיעה, אך לעיתים אין די בכך ועלינו לאחוז גם בסיף.

 

השבוע שהיה…

ערב במ"ה – ביום שלישי הגיעו הורים רבים לערב במ"ה שעסק בחינוך בנות למיניות בריאה. שמענו את הרצאתה המצויינת של נחמה קירשנבאום-אבינר ולאחריה השתתפו ההורים בסדנאות שהועברו ע"י חברות צוות המדרשה ונחמה קירשנבאום. תודה לטל נוימן, איטי דרייפוס וחנה גרודנר – פסיכולוגית ביה"ס, שבמסגרת הסדנאות אפשרו לעבד את הנושא ופתחו אפיקים נוספים לחשיבה.

לחיות בגדול – ביום שלישי שמעו תלמידות ט-יב את שיחתו המצוינת של עזרא יכין, מלוחמי הלח"י, שהקדיש את חייו לבניין הארץ ובטחונה.

מדעים בז – תלמידות שכבת ז השתתפו ביום ראשון בפעילות מטעם מוזיאון המדע. ביום שני יצאו תלמידות השכבה למוזיאון המדע, להמשך פעילות.

חינוך למנהיגות – תלמידות תכנית המצוינות "אמירים", ביקרו השבוע במסגרת התכנית בה הן עוסקות בחינוך למנהיגות, בבית מורשת בגין. שם למדו על דמותו ועל אישיותו הייחודית כמנהיג.

חינוך פיננסי –  בשכבת יב, נפגשו הבנות עם המנהל האדמיניסטרטיבי, עמיחי ברוורמן, לשיעורים בנושא חינוך פיננסי. עמיחי לימד את הבנות יסודות בסיסיים בהתנהלות כלכלית נכונה. תודה לעמיחי על ההירתמות ועל השיעורים המצויינים. הבנות רשמו כל מילה…

 

השבוע שיהיה…

מבחן הלכה יומית – ביום חמישי יתקיים אי"ה, מבחן הלכה יומית בתיכון וביום ראשון שלאחריו בחטיבה. דף חזרה לבחינה נמצא באתר המדרשה.

זו הזדמנות לשתף שגם בטיול השנתי, בהובלתה של רכזת ההלכה היומית – רותי וכיל, המשכנו ולמדנו כל יום את ההלכות הרלוונטיות. רלוונטי במיוחד היה הלימוד בדרך לטיול הזריחה בהר צפחות, על אופן אמירת ברכות השחר למי שלא ישן בלילה…

הספריה המקוונת של ישראל – כמידי שנה אנו מפרסמות וממליצות על האפשרות להצטרף לספריה המקוונת של ישראל – כותר,  בכתובת: www.kotar.co.il

כותר היא ספריית עיון מקוונת פרי שיתוף פעולה של מטח עם המו"לים המובילים בארץ. הספרייה מאפשרת עיון מקוון במגוון עשיר של כ 2700 ספרים:  אנציקלופדיות, לקסיקונים, ספרי מחקר, ספרי הגות וספרי עיון פופולריים, יצירות קלאסיות ומדריכים. הספרייה נגישה לשימוש מכל מקום ובכל זמן.
באמצעות סיסמה אישית יכולים המנויים להשתמש בסביבת עבודה אישית המאפשרת לשוטט בנוחות בין אלפי עמודי תוכן, לחפש באופן יעיל, לאתר ולשלוף מידע בתוך שניות ולפרוס את התוצאות בנוחות ובמהירות, לעבד את המידע ולארגן אותו, לסמן קטעים חשובים, להוסיף פתקיות ולרשום הערות בעמודים הרצויים. בלחיצת כפתור ניתן להעתיק קטעי מידע נבחרים, טקסטים, תרשימים ותמונות למסמכים בתכנת Word וליישומים נוספים.
את הקטעים ניתן לקבל בפורמט של טקסט או בפורמט גרפי, בצירוף הפרטים הביבליוגרפיים של המקור שממנו הועתקו או בלעדיהם. האתר ידידותי ונוח, מומלץ !!!

כדי לקבל סיסמה יש לפנות לספריית בית הספר!

ברכת מזל-טוב

לחנה גנץ – לאירוסי בתה

לאלה גיברשטיין – להולדת הנכדה

לרחל ממן – להולדת הנכדים

לאסתר וסרמן – להולדת הנכד

 

משפחת אור תורה משתתפת בצערה של המורה חנה שלייפר במות אמה. המקום ינחם אותם בתוך שאר אבלי ציון וירושלים.

 נסיים בברכתה של סיון רהב מאיר: שנזכה כולנו בכניסתה של השבת ליהנות מאש אחרת. לא האש המכלה, אש החורבן, אלא האש הבונה את שלומו של הבית – אור נרות השבת.

שבת שלום

חנה עסיס