מן הפרשה

לא תראה את שור אחיך…והתעלמת מהם, השב תשיבם לאחיך…לא תוכל להתעלם" (דברים כב', א'-ג')…"לא תחסום שור בדישו" (דברים בה', ד')

פרשתנו פותחת בנושאים גדולים ובעלי עוצמה: אישה יפת-תואר, בן השנואה, בן סורר ומורה. בהמשך הפרשה מופיעים מספר ציוויים שנראים כלקוחים משולי החיים, אך עיון נוסף בהם, יש בו כדי ללמד על הפילוסופיה של התורה: מצוות השבת אבידה – אירוע התופס את האדם בשגרת יומו, בדרכו, האדם נתקל באבידה והתורה מצווה – לא תוכל להתעלם.

על הציווי "לא תחסום שור בדישו" אנו רגילים לחשוב במובן המטאפורי, אך כמובן שמשמעות ההוראה כאן היא כפשוטה: שלא לחסום את פי השור בשעת הדיש ולאפשר לו  לאכול כאוות נפשו.

תורת ישראל מכוונת אותנו באינספור מציוויה  למעורבות ומחויבות חברתית – "לחיות בגדול". אדם רגיל לדרך מסוימת ועסוק בשגרת יומו, אך הוא מחויב להגיב לסביבה, לאתגריה ולצרכיה. הפרט חייב להיות רגיש למצוקת חברו כמו לצרכי בעלי החיים שברשותו.

 

השבוע שהיה…

כחלק מן ההתחדשות הכללית אנו מבקשות להודות למשפחה יקרה שתרמה לנו את מכשירי הכושר והסככות לחצר. בעבר תרמה לנו המשפחה מחשבים ומכשירי ברקו לכל כיתות המדרשה. ובימים אלו מוסיפים לטובת הבנות 12 מיקרוגלים. החצר שודרגה פלאים ומחמם את הלב לראות את ההנאה והשמחה שמפיקות ממנה הבנות בימים אלו. הסככות יאפשרו לנו לקיים גם כינוסים וטקסים בחוץ בתנאים הרבה יותר טובים. מצורפות תמונות.

נודה להורים נוספים המעוניינים לתרום לתכניות ופעילויות שונות במדרשה. ניתן לפנות בעניין לעמיחי ברוורמן – מנהל אדמיניסטרטיבי.

מפגש מנהלת – והשבוע במפגש המנהלת לשכבות י-יב זכינו לארח את אילנה דרורי (אמא לשתי תלמידות), ששיתפה את הבנות במסע המיוחד שעברה כאשר החליטה ותרמה בתרומה אלטרואיסטית כליה לפני שנתיים. במהלך השיחה הדגישה אילנה את החשיבות שב"לשים לב", בהתבוננות סביב, בזיהוי הצרכים של סביבתנו ובהבנה שלכל אחד מאיתנו יש מה לתרום לשיפור סביבתנו.

סיור חולות – בנות מגמת ביולוגיה יצאו בשבוע שעבר לסיור  בחולות אשדוד. הסיור מהווה פעולת שיא במגמה והבנות חזרו מאוחר בלילה עמוסות בחוויות ומרוצות. במהלך הסיור פגשו הבנות בבעלי חיים מרתקים ולמדו על התאמתם המיוחדת לחיים הקשים בחול . הבנות תפסו גרבילים (מכרסמים קטנים) ולאחר התבוננות מעמיקה בתכונותיהם המיוחדות הם שוחררו חזרה למחילות שלהם. כנ"ל לגבי צמחיית החולות המיוחדת. הקבוצה זכתה לשקיעה מדהימה ביופיה ולקומזיץ בלילה שכלל אוכל שתיה והרפיה ושהיוו השלמה נהדרת  למכלול החוויות ביום. במהלך היום, דובר רבות גם על השפעת האדם על סביבתו: זיהום אור, סכנת הכחדה של מינים שונים והועלו רעיונות למזעור הנזקים. בקיצור חוויה! תודות ללאה פרידמן מורת המגמה המארגנת ומובילה סיור זה בכל שנה.

בכל דרכיך דעהו – במסגרת פעילויות חודש אלול יצאו תלמידות שכבת יא ביום חמישי למסע בעקבות דמויות ומקומות המייצגות דרכים שונות בעבודת ה'. המסע החל בבית הכנסת של הרב אריה לוין, שם שמעו הבנות שיחה מפי נכדו, בנג'י, על עבודת ה' באמצעות חסד ומידות טובות. בנג'י סיפר על פעילותו של ר' אריה לוין כ'רב האסירים' ועל דאגתו למצורעים. משם המשיכו לשוק וסייעו למבוגרים בסחיבת הסלים.  לאחר פיצוח כתבי חידה הובלו הבנות לבית-כנסת זהרי חמה – שם ראיינו מתפללים ולמדו על התום ופשטות שבעבודת ה'. לאחר מכן השתתפו בלימוד בבית הרב קוק, לימוד שעסק בדרכו הייחודית של הרב וסיימו במפגש שירה וניגון עם הרב חיים דוד, מתלמידי הרב קרליבך, באולם מנהרות הכותל.

יישר כח גדול לצוות מחנכות יב' על היישום הנפלא לנושא אלול: ללמוד ולעשות, על ההובלה, הארגון וליוויו של היום. מצורפות תמונות.

שיר שבקיר –  כדאי לשים לב ללוח החדש של צוות ספרות (בין שכבת ח ליא), עליו יתלו שירים מתחלפים כל חודש. יישר כח לצוות ספרות.

 

השבוע שיהיה…

לקראת שירות – ביום רביעי יתקיים ערב להורי תלמידות יב לקראת שירות. הזמנות הועברו להורים באמצעות הבנות.

מכירת תלבושתלבקשת ההורים והבנות נקיים אי"ה, ביום שני בין השעות 11.30 – 13.30 מכירת חולצות תלבושת בביה"ס. אנא דאגו לשלוח עם הבנות כסף לרכישת החולצות ( 6 חולצות ב100 ₪).

 

משפחת אור תורה משתתפת בצערו של עמיחי ברוורמן עם פטירת אביו. המקום ינחם אתכם בתוך שאר אבלי ציון וירושלים.

 

שבת שלום

חנה עסיס