לך לך לדורות

הקב"ה מצווה את אברהם "לך לך מארצך וממולדתך ומבית אביך אל הארץ אשר אראך". בעצם הציווי מקופלת הנחת היסוד כי בית ההורים, הארץ והמולדת הם המקום הטבעי והנכון לו לאדם. האדם מקבל ולומד את ערכיו בבית הוריו ובמולדתו, ובפרידה מבית גידולו קיימת סכנה ממשית לפיחות ערכי והתרחקות רוחנית. על כן מצרף הקב"ה לציווי את ההבטחה: "ואעשך לגוי גדול ואברכך ואגדלה שמך והיה ברכה". ואכן, מיד עם העזיבה נתקל אברהם בניסיונות הרחקה מ'בית אביך': שרה נלקחת ממנו ואברהם נאלץ להציגה כאחותו . רק התערבותו של הקב"ה ("וינגע ה' את פרעה") היא שמחלצת את אברהם ושרה מן האירוע.

לקח גדול יש בפרשת לך לך כלפי אדם היוצא מבית גידולו. ההתרחקות מבית ההורים ומן המולדת טומנת בחובה סכנות והתמודדויות רוחניות, וההיסטוריה היהודית מלמדת גם על המחירים הרוחניים והפיסיים הכבדים בעקבות ההתרחקות . היציאה אפשרית ונכונה כאשר הבטחת הקב"ה מלווה אותה.

השבוע שהיה…

לקראת שירות – ביום ראשון השתתפו תלמידות השמינית ביום עיון נוסף לקראת שירות. הפעם שמעו את שיחתה של אסתי רוזנברג, ראש מדרשת "מגדל עוז", שעסקה בחשיבות לימוד התורה לנשים. לאחר מכן נפגשו תלמידותינו עם בוגרות ביה"ס הלומדות במגוון מדרשות. יישר כח לצוות יב על היוזמה והארגון.

ותן טל ומטר לברכה – ביום שלישי התכנסנו לתפילת שחרית משותפת לרגל תחילת שאילת הגשמים. תודה לרב יאיר על הדברים המשמעותיים שרוממו את המעמד.

של"ח בח – ביום רביעי יצאו תלמידות ח1 וח2 לסיור של"ח בליפתא. תודות למלוות, נחמה בן שטרית ורעות מאיר. תודות למדריכי השל"ח נירית ודודו.

של"ח בט – תלמידות ט3 יצאו ביום חמישי לסיור של"ח בגוש עציון. תודות למלכה איזביצקי- מחנכת הכיתה, שהתלוותה לסיור ולנירית ודודו מדריכי השל"ח.

אמירים בשישי – תכנית המצוינות לבנות החטיבה "אמירים", פתחה היום את פעילותה החינוכית- ערכית במתקיימת כימידי חודש בימי שישי. השנה תתמקד התכנית חינוכית ערכית בנושא "מנהיגות".

 

השבוע שיהיה…

יום הזיכרון לרצח ראש הממשלה יצחק רבין – במסגרת פעילויות היום תגיע בת-גלים שאער (אמו של גלעד שאער ז"ל) לשיחה עם בנות התיכון בנושא ה"אחדות".

לומדות ללמוד – ביום חמישי יתקיים יום עיון בנושא מיומנויות למידה בשכבת ז'. הבנות ישתתפו בסדנאות שונות בהן יקבלו כלים ללמידה מיטבית.

 לטיול יצאנו –

  • תלמידות י-יב יצאו אי"ה, בימים שלישי-חמישי לטיול שנתי בהרי אילת (מצורף חוזר).
  • תלמידות שכבת ז' יצאו ביום רביעי לנחל קטלב.
  • תלמידות ח3 יצאו ביום חמישי לליפתא.

אנא הקפידו להחזיר אישורי יציאה חתומים.

לקראת שבת – ביום שישי הבא יגיעו תלמידות שכבת ח לפעילות "לקראת שבת" במדרשה.

פתוח-סגור פתוח – פעילות במ"ה (בית מדרש הורים) מתחדשת. ביום שלישי כא בחשוון, יתקיים אי"ה, ערב במ"ה בנושא: חינוך בנות למיניות בריאה. בחלק הראשון נשתתף בהרצאתה של נחמה קירשנבאום-אבינר: "פתוח-סגור-פתוח". בחלק השני נתחלק לסדנאות הבאות:

  1. על תפקיד האב בחינוך המיני, סדנה לגברים – נחמה קירשנבאום אבינר.
  2. למה כ"כ קשה לנו לדבר מיניות? לדבר מיניות מחדש – חנה גרונר, פסיכולוגית ביה"ס.
  3. מראה מראה שעל הקיר מי הכי יפה בעיר -על תקשורת אמהות ובנות סביב דימוי גוף  -איטי דרייפוס, ביבליוטרפיסטית וחברת צוות או"ת.
  4. חשיפה לתכנים מיניים ברשת ודרכי התמודדות – טל נוימן, מחנכת יא.

ביום ראשון תישלח הזמנה לערב ובה פרטים נוספים וקישור הרשמה לסדנאות.

 ברכת מזל-טוב

לרחל ממן להולדת הנכד והנכדה

לאלגרה – לאירוסי הבן

 

שבת שלום

חנה עסיס