כתיבת עבודות תורניות מצטיינות

בחזרה לדף תוכניות ייחודיות

משנת תשע"ט מדרשת אור תורה לוקחת חלק ב"תחרות יצירה תורנית" של רשת אמי"ת והחמ"ד. בתחרות התלמידות בוחרות נושא שקרוב לעולמן ובוחנות אותו בלמידת עומק דרך העיניים של התורה וההלכה. אנחנו רואים בהשתתפות בתחרות הזדמנות לאפשר לתלמידות לשאוף גבוה בתחום לימודי הקודש ולהגיע למצויינות בתחום התורני. תלמידות המשתתפות מפתחות את היצירתיות והסקרנות שלהן, לומדות להתמודד עם טקסטים תורניים, עוברות הכשרה של כתיבה תורנית ומקצועית ברמה גבוהה ולומדות להתמודד עם למידה עצמאית, רגעי קושי וייאוש ודרך זה גם איך לקום ולהמשיך. אנו מאמינים באור תורה שכשתלמידה בוחרת במה להעמיק ונותנים לה תחושת מסוגלות, שהיא מסוגלת להגיע להישגים גבוהים.

התחרות מתאימה לתלמידות בעלות יכולת לימודית גבוהה ומוטיבציה ללמוד ולהתפתח. מכיוון שמדובר בתוכנית מאתגרת חשוב שהנושא יהיה קרוב לליבן כדי לשמור על המוטיבציה הגבוהה להמשיך קדימה גם כשקשה. בעת גיוס התלמידות לתוכנית הדגש הוא על כל הנאמר לעיל כאשר אנו מדגישים שהתחרות אינה העיקר, אנחנו לא שואפים "לנצח" אלא להצטיין במה שאנחנו עושות. הרצון להשתתף צריך להיות ממקום של מוטיבציה להתקדם וללמוד ולא ממקום של שאיפה לנצחון.

לאורך החודשים של הכתיבה התלמידות עוברות מספר סדנאות משותפות עם הרבנית רחל וכטפוגל העוסקות בבחירת וניסוח שאלת חקר, התמצאות בארון הספרים היהודי, איתור מידע וקריאת מאמרים וכיצד לארגן את הכתיבה באופן נהיר ונגיש לכל קורא. באופן פרטני, לכל תלמידה מוצמד מנחה שנפגש עמה לפחות פעם בשבוע ולעיתים קרובות אף יותר מכך. הספרנית האחראית מהווה גם היא כתובת עבור התלמידות בעזרה באיתור ספרים, מאמרים ומקורות שיכולים לסייע להן.

בשנת תשע"ט 13 תלמידות מכיתות ז'-ט' עברו את תהליך הכתיבה, כאשר 9 מהן הגישו בפועל תוצר סופי. מתוך 8 העבודות (היה זוג אחד שהגיש יחד עבודה) שהגשנו, 6 מהן עברו לשלב הגמר. תלמידת אור תורה זכתה במקום הראשון בתחרות חטיבות הביניים והשאר קיבלו אות הצטיינות. העבודה הזוכה היה בנושא "שביתת רופאים על פי ההלכה". נושאים נוספים עליהם כתבו התלמידות הם: "שימוש בכסא גלגלים חשמלי (רגיל) בשבת", "האם חלה חובה לחסן על פי ההלכה", "נגינה בשבת ונגינת הלוויים בבית המקדש בשבת", "קדיש יתומה על ידי אישה", "שלטון דמוקרטי במדינת ישראל מלכתחילה או בדיעבד", "יחס התורה לבעלי חיים" ו-"הוספת גזירת חכמים לאיסור התורה, בשר בחלב כמקרה מבחן".

בשנת תש"פ , הנושאים שתלמידות העלו כמעניינים אותם כשאלות חקר הם: שירת נשים בפני קהל מעורב, ברכות התורה בקריאת תורה על ידי נשים בפנים נשים, היחס לבעלי חיים בהלכה ועוד.  העבודות מצורפות בקישור זה– מוזמנים לעיין.

העבודה הזוכה במקום ראשון היתה משלנו! בנושא "שביתת הרופאים"