הרב ריסקין, ראש מוסדות אור תורה מסיים את ספרו "ציוני דרך", במילים היקרות הבאות:
"המורשת החשובה ביותר שאני יכול להשאיר לנכדי האהובים, היא: אף פעם אל תפסיקו לחלום. חלמו בהקיץ, לא רק בשנתכם, ודאגו שלחלומכם תתלווה תכנית פעולה שתאפשר את הגשמתו. חשוב מכל, קשרו את חלומכם בחלומו של ישראל סבא, בחלומה של כנסת ישראל. עגנו אותו בהיסטוריה של עמנו הנצחי. יהי חלומכם סולם בין שמים וארץ, גשר בין רוח וחומר, חלום המקדש את כל צדדיו של העולם הגשמי שאנו חיים בו. קשרו את חלומכם לחלומו של אלוקים, לחלומו הטוב על בני האדם.
הושיטו יד לתקן את העולם הזה, לעשותו לעולם שכל פינה ופינה בו היא מקום ראוי לשכינה לשרות בו. אל תתפללו לה' שיקל את חייכם: התפללו אליו שיתן לכם חוסן, אומץ ואמונה להיות בידיו כלי לתיקון עולם. אמצו את חזון הנביאים וראו בו את חזונכם העילאי, וראו במצוות התורה מצע ותכנית פעולה להגשמתו.
זכרו שלא עליכם המלאכה לגמור, אך אינכם בני חורין להיבטל ממנה. לא כל מי שחולם זוכה לראות את חלומות מתגשם, אבל אם אין לכם חלום בכלל, אין ספק שהוא לא יתגשם. ולפעמים, אם ה' ירצה באמת, או אם אתם תכרו אוזן למסרים שהוא מטמין לכם, ההתגשמות תהיה אולי גדולה אפילו יותר מן החלום. אני אוהב לחשוב שמי
שמאמין באל הבלתי נראה, יש לו עין פנימית שיכולה לחלום את הבלתי אפשרי, יש לו סיכוי להשיג את הבלתי יאמן…רבים אומרים שמי שרואה מאמין. אני סבור שמי שמאמין גם רואה…"  (הרב ריסקין, ציוני דרך, 375 )

גיליון סוף השנה מוקדש לצוות אור תורה שניחן בעין פנימית היודעת לחלום, שלא מחפש את הקל ומוביל מתוך חוסן ואמונה בהיותו כלי לתיקון עולם. לצוות אור תורה שלחלומו מתלווה תמיד תכנית פעולה הקשורה בחלומו של ישראל סבא, בהיסטוריה של עמנו הנצחי ובתורת ישראל.

תודה לכל המורות והרכזות שעדכנו וכתבו מידי שבוע על פעילויות השכבה.
תודה לאסנת שריכזה והעבירה לידי מידי שבוע את דברי הכותבות. תודה לציפי ברגר על העדכון הקבוע של הספרים החדשים בספריה בקובץ "חדש על המדף".
הימים האחרונים הוקדשו לסגירת השנה בשמחה ובהרבה יחד. ביום שלישי נסענו יחד הצוות וכל תלמידות המדרשה לימית 2000 , ובהתרגשות גדולה נפרדנו ביום רביעי מן השמינית בטקס סיום יפהפה.
בשבת הקרובה נצא לשבת סיום עם השמינית בכפר עציון.

כיתה יא 1 תבלה את השבת בהר חומה עם המחנכת שלומית כץ. תודה למשפחות המארחות: מליח, לופס, קלוש וצביקר.

אני מבקשת לסיים ולאחל ליעל טוויל, גילה לנדאו ומיכל גרושקו בהצלחה רבה בניהול המדרשה בתשע"ט.
קיץ טוב ובטוח לכולם

להתראות בתש"פ
חנה עסיס