מן הפרשה

" ובני ישראל עשו כדבר משה וישאלו ממצרים כלי כסף וכלי זהב ושמלת" (פרק יב', לה')
יש לתמוה על פרשת 'השאלת' הכלים והשמלות מן המצרים. מדוע שאלו ישראל? ומדוע נתנו המצרים? החזקוני מסביר כי בנ"י שאלו כחלק מתכנית הקשיית הלב של המצרים שאפשרה את המשך הכבדת ידו של הקב"ה כלפיהם (פירושו לפרק יא' פסוק ב')
לעומת זאת, רבנו חננאל מסביר שם, כי השורש ש.א.ל משמש כאן במשמעות של מתנה. לשאול והשמלות נועדה לפצות את בני ישראל על עבודתם במצרים כעבדים.
בכיוון קצת אחר, ניתן לומר כי אחת המטרות של מכות מצרים הייתה להביא את המצרים להכיר בגדולתו של הקב"ה ובמלכותו בעולם. בנתינת כלי הכסף הזהב והשמלות הייתה משום הכרה של המצרים במעמדו של הקב"ה ובבני ישראל כעמו. רעיון זה יכול ללמדנו על אפשרות לרבדים שונים של שייכות ושותפות בעשייה וביצירה. בעניינים מסוימים שותפותינו ושייכותנו באה מכח השקעתנו את מירב מרצנו וכוחנו. אולם בעניינים אחרים שותפות ושייכות יכולה להתבטא גם באמצעות תמיכה מוסרית, אמפטיה, תמיכה ממונית
ועוד. מטבע הדברים חייו של האדם כוללים רמות שונות של שותפות ועשייה, כאשר אלו ואלו הכרחיים ונחוצים להמשך התהוותה של החברה.

השבוע שהיה…

מסע תודעה תלמידות יב חזרו ביום חמישי מ"מסע תודעה" בן שלושה ימים. תוכנית המסע לא נמסרה לבנות מראש. יחד עם צוות מורות ומדריכים השתתפו בשיחות, אטרקציות שונות ומעגלי שיח, ועסקו במפגשים שבין אדם לעצמו לחברו ובוראו למדו על עצמן הקשיבו ועוררו את הרצון הפנימי בשיח משמעותי ומרתק.
יישר כח למלוות המסע: גילה, טל, תחיה, שולי, דינה מינץ, שלומית כנר ובת השרות יעל מוכתר.
בכח האמונה השבוע התקיים בשכבת ח פאנל בנושא אמונה בהובלת הרבנית רחל. בפאנל השתתפו מנהלת חטה'ב, מחנכות השכבה ומורה למדעים. הצוות שיתף את הבנות מהמקום האישי על מפגש שלהן עם הקב'ה, משברים, מחשבות ותפילות. התלמידות שמעו דברים מרגשים
ובעלי משמעות אשר פתחו את הלב.
ונשמרתם מאוד לנפשותיכם תלמידות שכבת י השתתפו ביום שני בקורס מד"א. הבנות התנסו במיומנויות שונות להחיאה והצלת חיים. כל תלמידה קיבלה תעודה בסיום הקורס .
מדעניות צעירות – תלמידות שכבת ט עסוקות בחודשים האחרונים בפרויקט חקר מדעי. כל קבוצת בנות בחרה נושא, למדה אותו, מיקדה שאלת חקר וביצעה ניסוי שמטרתו להתמודד עם שאלת החקר. לאחר ניתוח תוצאות הניסוי שקבלו, התלמידות הגיעו למסקנות, השלכות אפשריות של המסקנות בחיי יום יום ושאלות נוספות שעלו כתוצאות מהחקר.
ביום שלישי, התקיים יריד החקר המדעי בו כל הקבוצות הציגו את עבודת החקר שלהן באמצעות פוסטר מדעי. בעלות העבודות החקר הטובות ביותר בכל הקבצה הרצו על עבודתן וממצאיהן בפני כל השכבה. בסוף היריד, חולקו פרסים לשתי העבודות הטובות ביותר בכל הקבצה, לעבודה שנבחרה ליצג את בית הספר ביריד החקר העירוני וכן לעבודה שנבחרה על ידי השכבה כ"חביבת הקהל". ישר כח לצוות מדעים בשכבת ט על ההובלה והליווי.

חדש עלינו את החודש הזה לטובה ולברכה ביום רביעי, ר"ח שבט קיימנו תפילה חגיגית בית ספרית.
לקראת ט"ו בשבט כיתה יא – 4 בשיתוף עם ח 4 ערכו השבוע סעודת אמנים באווירת ט"ו בשבט. הבנות שוחחו, שיחקו, והעלו נושאים משותפים. בנות יא 4 נתנו טיפים להמשך הדרך ובנות ח 4 ברכו את הבנות להצלחה . ישר כח לתהילה קלרמן וראות כהן דרור על היוזמה המעצימה.

השבוע שיהיה…

שורשים וכנפיים אנו מתקרבות לסיום המחצית ולקראת ט"ו בשבט החלטנו להעמיק שורשים ולפרוש כנפיים … צוות תיאטרון אמנות וספרות מרימות פרויקט מיוחד של יום שיא יצירתי בשם ' שורשים וכנפיים', ביום רביעי הקרוב . יום זה מלא בהפתעות ודברים טובים של יצירה ומפגש עם אמנויות בצורות וגוונים שונים: מפגש עם טקסטים ספרותיים, יצירה בחומר, כתיבת אומן,
תרגילי תיאטרון, פלייבק וספוקן וורד, כאשר חלק מהיום יהיה במתכונת סדנאית . הבנות מתבקשות להיכנס לאתר המדרשה ולהירשם לסדנאות. שימו לב מס' המקומות בכל סדנה מוגבל !
קריאת מגילה במדרשה בליל פורים נקיים אי"ה, קריאת מגילה לבנות ונשים ולאחר מכן חגיגת פורים שמחה ומקפיצה. בנות המעוניינות להשתתף בקריאה מוזמנות לפנות לרבנית רחל (הלימוד הוא עצמאי עם הנחיה מהמדרשה). נשמח לעזרתן של אמהות שיש להן מומחיות בקריאת מגילה ויכולות להירתם לקראת האירוע (מדובר במעט שעות). ניתן לפנות לרבנית
במספר 054-2385387
שבת שלום
חנה עסיס