בפרשת בא אנו קוראים על המכות האחרונות ועל יציאת בני ישראל ממצרים. באותה פרשה מופיעים פסוקים רבים העוסקים במצווה לזכור את יציאת מצרים ובאמצעים שונים לקיבוע היציאה בזיכרון הלאומי של העם. הרב חנוך וקסמן מסב את תשומת ליבנו לכך שבפסוקים אלו מופיע באופן חוזר ומפתיע הביטוי "בית עבדים" לגבי מצרים ולמולו מופיעה ההתמקדות של פסוקי התורה בהתכנסותם של בני ישראל בתוך הבית במכת בכורות, ובמשיחת הדם על פתח הבית. הוא מציע כי ההתמקדות בבית מסמלת את הצורך של בני ישראל לבנות מחסום בין הבית החדש שנולד באירוע זה ,לבין הסביבה על החיבורים הנפשיים והתרבותיים שבה. "ישראל צריכים להתנתק ממצרים ולעצב מרחב פיזי ותרבותי המכיל את מורשת אברהם. עליהם לעבור מבית עבדים לביתו של אברהם..". ניתן גם להוסיף ולהציע שפסוקי התורה מדגישים בכוונה דווקא באירוע לאומי שכזה את חשיבותו של הבית ואת ערכה הרב והחיוני של המשפחה בבניית העם.

השבוע שהיה

עת לתת- התרמת דם
ביום ראשון יזמו בנות שכבת י"ב התרמת דם. ההיענות של הבנות וההורים שהגיעו להתרמה במזג האויר הקר
חיממה את הלב.
עת לתת- יום טוב עושים טוב
ביום ראשון גם יצאו בנות יום ההולדת משכבת ז-ח לחגוג יחד בהתנדבות ב-30:12-30:10 .במסגרת "יום
טוב עושים טוב" הבנות יצאו לאריזת מזון ב"יד אליעזר"

ראש חודש שבט
ביום שני חגגנו את ראש חודש שבט בשכבות השונות.
שכבת ח פתחה את הבוקר בתפילה משותפת ואחר כך המשיכה ב"בוקר של תורה" לסיכום מחצית "אוריתא". תודה לצופיה על המצגת והשירים, לשולי על הפאנל והשאלות המפתיעות ולכל המורות שהנחו את מעגלי השיח בקבוצות הקטנות שאיפשרו שיח מעמיק עם הבנות. תודה לציפי על ארגון הקבוצות ולרבנית רחל על הובלת היום.
שכבת י"א פתחה את הבוקר בתפילה משותפת ובפונדו שוקולד מושקע. בנות השכבה גם קישטו את הכניסה לבית ספר וחילקו עציץ לכל כתה בבית הספר. תודה למחנכות השכבה: תחיה אתי ושולמית.

עת לתת – מעוררים השראה
ביום רביעי השתתפו בנות שכבות ז-ט בשיחה עם דסי ליקסנברג, שמתגוררת בגרעין התורני בלוד, והקימה שם בית קפה חברתי שמעסיק אנשים עם צרכים מיוחדים. דסי שיתפה את הבנות ברצון שהיה לה מאז הייתה נערה בגילן, למצוא התנדבות בה תוכל לתרום ולהיות משמעותית בשביל ילד שזקוק לה. בהמשך דסי שיתפה באמונה גדולה על הבשורה שקיבלו עם היוודע מחלת הסרטן של בנה כשהיה בן 3 ,ועל מעגלי הנתינה והתפילה שעמ"י הקיף אותם בהם .תודה לדסי על השיתוף שהצמיח בנו תובנות רבות על היחס בין המקבל לנותן, ועל המעשים הגדולים שמתחילים בנתינה קטנה ובעיקר בלב גדול ורחב ובחיים מלאי שמחה.
באותו יום השתתפה שכבת י בשיחה עם דני אור פוקס, שיספר על חווית ההורות לילד עם צרכים מיוחדים.
במסגרת מיזם "תיקון עולם" שבו הבנות משתתפות. דני סיפר על הורות מלאה באמונה ותקוה.

ביום חמישי השתתפו בנות שכבות ט-יב בשיחה עם חילי טרופר, אבא של תלמידתנו, איש חינוך וחברה, המשמש מנהל אגף החינוך, הרווחה והתרבות בירוחם. טרופר הוא ממקימי העמותות "במעגלי צדק" ו"שכן טוב" וכן "קרן פסיפס". בעבר כיהן כסמנכ"ל עמותת "אחריי!", ניהל את בית הספר ברנקו וייס רמלה והוציא לאחרונה את הספר "מרד של תקווה" . חילי דיבר על חשיבות העיסוק לא רק בצדקה כי אם בצדק חברתי ומילא את הבנות בתחושת מסוגלות וביכולתן לתרום לחברה סביבן, מבלי להתייאש מול הקשיים שבדרך.

אמירים
ביום חמישי השתתפו בנות אמירים בסדנת חשיבה יצירתית שהועברה על ידי מירי בויים אמנית ובעלת MA באומנות. הסדנא כללה הרצאה שעסקה בחשיבה יצירתית ולאחר מכן התנסות באומנות בהשראת יצירות אומנות מופשטות. הבנות מאוד נהנו.

מגמת מדעי החברה סוציולוגיה פסיכולוגיה
ביום שישי יצאה מגמת מדעי החברה לביקור במוזיאון ישראל. הבנות ביקרו בתערוכה "פרויד שר הטבעות" ולמדו על הקשר של פרויד, אבי הפסיכואנליזה עם עולם הארכיאולוגיה והמיתולוגיה. בנוסף, הבנות צפו במוצגים מתערוכות שונות שעוסקות בהבניות חברתיות של נשים וגברים ובאספקטים נוספים בנושא מגדר.

ועד הורים
בשעה טובה החלה פעילותו של וועד ההורים תשע"ט במדרשה, תודה לאמהות שהתנדבו למשימה: לילך כהן, אילנה דרור, סימה דיין, ליאת חזן, מיה בן חנן, יעל ברנשטיין, שרית איזיקיאל, ענת לוי, חנה קראוס, וחניתה שטרן.

ובשבוע הבא
שכבה י"ב תצא בעז"ה בימים א-ד למסע תודעה בדרום .מאחלות לכן מסע משמעותי ומזג אויר טוב . תודה למחנכות ומורות המלוות: שלומית, ידידה, שרית, תהילה ,גילה, שולי, אוסי, אורית גפן ויעלה.  ביום חמישי יום חופשי לבנות השכבה.

מגמת ביולוגיה שכבה י'
תצא ביום א' למעבדות בלמונטה. תודה ליעל ליכטהויז ולנורית חבה על הליווי .

הלכה יומית
ביום שלישי שכבות י-יא -עבודה בהלכה יומית. ביום רביעי , ,שכבות ז-ט -מבחן בהלכה יומית. בהצלחה לכולן.

יום טוב עושים טוב-עת לתת
ביום רביעי יצאו בנות שכבות ז-ט שחוגגות יומולדת החודש להתנדבות משותפת.

יום אנגלית
ביום חמישי יתקיים בשכבות ז-ט יום אנגלית . שיכלול למידה חווייתית, תחרות שירים והצגת פלייבק בשבוע שלאחר מכן חלוקת תעודות ביום שני ט"ו בשבט. סיום הלימודים ביום זה בשעה 12:30.  לשכבות י-יב יתקיימו שעות השלמה ושעת הסיום תהיה מאוחרת יותר. הבנות יקבלו הודעה השבוע.

יום שלישי ט"ז בשבט -חופשת מחצית וטיולי נטיעות של תנועות הנוער.

מזל טוב
לציפי ברגר להולדת הנכד
שבת שלום

מיכל