"וככה תאכלו אותו, מותניכם חגורים, נעליכם ברגליכם, ומקלכם בידיכם ואכלתם אותו בחיפזון פסח הוא לה'" "(שמות יב, יא)

הרב פרל עומד על השבריריות שבמידת החיפזון. יש בה במידה זו לעודד אותנו למצות את כוחותינו ולנצל כראוי את פרק הזמן המוגבל בו אנו שוהים בעולם. אך אנו יודעים שהחיפזון והאימפולסיביות טומנים בתוכם מכשלות וסכנות. מכשלות של חוסר דיוק, שטחיות בשל היעדר הפנמה, בוסריות, חוסר תשומת לב לפרטים ועוד.

יש וצריך להיעזר במידת החיפזון, בדחיפות ובבהילות. יש וזוהי האפשרות היחידה ויש ובה טמונה אפשרות ההצלה, או ההצלחה. במקרים קיצוניים, ברגעים של להיות או לא להיות נכון לקבל הכרעות בחיפזון, נכון לפעול בחיפזון. כך היה ביציאת מצרים, כך ברגע ההכרזה על קום המדינה.

את שגרת החיים יש לנהל מתוך מתינות, התבוננות, שהייה והפנמה. רק במקרים נדירים אותם מזמנת לנו ההיסטוריה כאומה, או החיים כפרטים, אירועים המאופיינים ב"להיות או לחדול", בהם ראוי ונכון לאמץ את מידת החיפזון.

 

השבוע שהיה…

צל"ש – לבוגרות המדרשה ניצן אלדד ומיכל קוזניצוב, שיצירות האומנות שלהן מוצגות בימים אלו בתערוכה הארצית באומנות, במוזיאון אסירי המחתרות.

זקנה אחת היתה בירושלים – ביום ראשון יצאו תלמידות משכבת ט' לתיאטרון החאן לצפות בהצגה תהילה, המבוססת על סיפור של עגנון.  בעקבות לימוד היצירה בשעורי ספרות במחצית א' התלמידות נהנו ושמחו לצפות בהצגה באולם תיאטרון . שם ראו פרשנות שונה ומיוחדת שנתן הבמאי לדמויות השונות בנובלה, ובמיוחד לדמותה של תהילה. ישר כח לתמר אפריאט, רכזת ספרות בכיתות ז-ח, על ההובלה.

יריד חקר מדעי בשכבה ט – ביום שלישי הציגו תלמידות שכבת ט, במעמד חגיגי את עבודות חקר המדעים במסגרת לימודי המדעים עליהן שקדו בחדשים האחרונים. כל קבוצת תלמידות בחרה שאלת חקר על נושא מדעי, חקרה את הנושא, ובצעה ניסוי שהן תכננו כדי לענות על השאלה. לאחר ניתוח תוצאות הניסוי, התלמידות הגיעו למסקנות מהניסוי, השלכות אפשריות של המחקר על חיינו ושאלות נוספות שעלו כתוצאה מהחקר. יישר כח לבנות המציגות ולצוות מדעים.

עמונה- ביום הפינוי ולמחרתו שוחחנו עם התלמידות בכיתות השונות על הנושא. תיארנו את ההשתשלות העובדתית של פרשת עמונה ודיברנו על המשמעויות האישיות והלאומיות של הפינוי. הדגשנו את נושא הערבות ההדדית כערך חשוב ללא קשר לעמדותינו הפוליטיות השונות וכן את מגבלות התגובות בשעת מחלוקת.

שבת סימינריון – כיתות י-יא משתתפות השבת בשבת סימנריון בעין גדי. כיתה יב1 מתארחת השבת בשילה.

 

"לשחרר את האדם על-ידי התעלותו, על ידי התפתחותו, בגילוי כל כישרונותיו הפנימיים, זו היא מגמתנו" (הרב קוק, אורות הקודש)

 

ערב אומנויות – ביום חמישי השתתפנו בפתיחת תערוכת עבודות הגמר של תלמידות מגמת אומנות בשמינית. הסתובבנו בין העבודות המצוינות וקיבלנו הסברים מעמיקים מן המורות והבנות אודות התהליך והתוצר שראינו. יישר כח למורת המגמה – אושרת רגב, על תהליך ארוך ומשמעותי ועל הצגת העבודות בערב, לחדוה שליותה והובילה  בשלוש השני האחרונות, לחנה אדרעי, אפרת ורעות על הליווי, העצה והעזרה.

המשכנו את הערב בצפיה בהפקת התיאטרון בה העלו בנות המגמה את המחזות: "החוג לדרמה" ו"מוגבלים".  לצפיה במחזות קדמה הכנה שקיימו בנות המגמה בשכבות ט-י. ישר כח לצופיה מורת המגמה על ההובלה, הליווי והתוצר.

בשבוע הבא יעלו בנות המגמה בשבת יא את המונולוגים והדיאלוגים.  ישר כח לבנות המגמות אומנות ותיאטרון ולצוותים המובילים.

השבוע שיהיה

חיפה בשלל צבעים – יום שיא למגמת אמנות בחיפה  – ביום ד יצאו תלמידות מגמת אומנות ליום מגמה ססגוני מרתק ומעשיר במוזיאוני חיפה.

בתכנית : מוזיאון בית הרמן שטרוק, על האמן, על הבית האוסף ואוצרות נוספים.

סדנת הדפס בה נתנסה בטכניקות הדפס .

מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית : חדר תה וטקס התה ביפן,

תערוכה " התקופה הכחולה" הדפסים ותמונות באינדיגו כחול באמנות יפנית מודרנית ומסורתית.

הפסקת צהריים ותה חם או שוקו מפנק בקפיטריית המוזיאון.

למוזיאון מאנה כץ – תערוכה מרתקת, "לבן על לבן" – ממאלביץ' ועד ימינו, העיסוק בצבע הלבן, הבסיסי הנשגב באמנות מודרנית וישראלית.

בהתאם לתנאי מזג האוויר ישתתפו הבנות בסדנת ציור מול הנוף המרהיב של המפרץ והים הכחול הגדול… יישר כח לצוות המוביל: אושרת אפרת חנה רעות וחדוה.

של"ח בט – כיתות ט1 וט3 ישתתפו בשבוע הבא בניווט עירוני. אנא הקפידו להחזיר אישורים חתומים.

 

שבת שלום

חנה עסיס