מן הפרשה

"והאספסף אשר בקרבו התאוו תאוה וישבו ויבכו גם בני ישראל ויאמרו מי יאכלנו בשר. זכרנו את הדגה אשר נאכל במצרים חנם את הקשואים ואת האבטחים ואת החציר ואת הבצלים ואת השומים…( יא', ד'-ה')

בני ישראל שנגאלו זה מקרוב, מגלים רפיון עם הקשיים הראשונים בהם הם נתקלים. ואותו הייאוש הנולד מן הקושי, מעורר בהם את הגעגוע למשעבדיהם.

הרב נעם פרל מציין את התופעה המוכרת כל–כך לכולנו והבאה לידי ביטוי בפסוקים לעיל. תחושתו של כל דור כי בין אנשיו מצויים אחרוני הנפילים והבאים לאחריו מסמנים את 'ירידת הדורות'. העצמת העבר ללא פרופורציה עשויה לסכן את ההווה ואת העתיד. בשם העצמת העבר בני ישראל מוכנים לראות עצמם שוב במקום בו התרכזו כל מכאוביהם. הפרשה מזכירה לנו כי העולם הולך ומתפתח תחת 'תכנית האב' של הקב"ה. לכל דור התפקיד הייחודי לו באותה התכנית. לכל דור חשיבות בפני עצמו ועלינו להיזהר מהשוואות העלולות לרפות את ידינו ולחבל בתפקידנו בעולם.

 

השבוע שהיה…

מי הכי יפה בעיר? – ביום ראשון נפגשנו לערב במ"ה האחרון לשנה זו. הערב עסק בנושא דימוי גוף והפרעות אכילה. שמענו את הרצאתה המעניינת של הפסיכולוגית נחמה קירשנבאום-אבינר ששמה דגש על יחס בריא לגוף ולאוכל בתוך המשפחה ונתנה כלים ומידע ראשוני בנושא זיהוי בעיות אכילה וליווי הבת המתבגרת.

שמחנו לראות בהיענות ההורים לערב במ"ה לאורכה של השנה. נוצרה והתפתחה הרגשה של קהילת הורים לומדת ומשתפת. נשמח לשמוע מכם תגובות והצעות להמשך.

חלומות פשוטים – ביום שלישי צפו תלמידות ביה"ס בהצגה המיוחדת "חלומות פשוטים". את ההצגה העלתה קבוצת תיאטרון "צמיד" ששחקניה הם אנשים מוגבלים מאזור עמק המעיינות.

בטבעיות ובהמון רגש שיתף כל אחד מן השחקנים את הקהל בחלום שלו. השחקנים הצליחו להכניס את הבנות לעולמם האישי המכיל כאב, קושי ובעיקר הרבה שמחה. המפגש עם השחקנים היה מיוחד ומעצים. השחקנים והבימאי חזרו וציינו שוב ושוב את הקהל יוצא הדופן בהתעניינותו, קבלתו, שאלותיו – בנות אור תורה!

תודות ליעל בר-עמי, תלמידת יא, שחיברה אותנו לתיאטרון צמי"ד.

סיור מדעי – ביום רביעי ביקרו תלמידות שכבת ט במעבדות בלמונטה באוניברסיטה העברית בגבעת רם. במהלך הביקור נחשפו הבנות לניסויים מתקדמים בתחומי הפיסיקה, הביולוגיה והכימיה. הבנות הכירו דרך הדנ"א הפרטי, צפו בתאים במיקרוסקטפ, ליטפו נחש, יצרו גן כימי צבעוני של גבישים, התחשמלו, נחשפו למדע האופטיקה והכינו גלידה באמצעות חנקן נוזלי. תודות למלוות: יעל ליכטהויז, שולמית ברנס ושרית ליבר.

ערב שינה- ביום רביעי שכבה ט' לנה בביה"ס. הבנות פתחו בארוחה (מנגל) מפנקת, ולאחר מכן השתתפו בפעילות של משחקי חשיבה ולאחר צפיה בסרט , הלכו לישון.  תודה למחנכות השכבה על ארגונו של הערב.

מסע גליל – שכבת י יצאה לשלושה ימים למסע בגליל. בליווי מדריכות של תנועת אורות פנימה טיילו הבנות במג'רסה וביקרו בפארק התלמודי בקצרין. ביום השני פתחו בנחל החצבאני ומשם לעבודה חקלאית ובישולי שדה בחוות דרך ארץ ליד בית רימון. היום השלישי נפתח בסיור בתל חי ומשם המשיכו לפעילות חוויתית בצפת. בסיום התפללו הבנות בקבר רבי מאיר בעל הנס.  לאורך המסע התכנסו הבנות למעגלי שיח ודיבור על החווית שחוו בדגש על האני החברה והקבוצה. תודה למלוות הטיול חני רותי שולי אמונה גל תהל מרים ותודה מיוחדת לתהילה קלרמן רכזת השכבה.

 

השבוע שיהיה…

שיננית- ביום שלישי תגיע שיננית להעביר  שיחה לבנות  החטיבה

מתקן החלומות– ביום רביעי בנות שכבה ח' יעלו הפקה בשם "מתקן החלומות"  בפני כל בנות החטיבה.  בהצלחה!

עין יעל- ביום חמישי תצא שכבה ז' לטיול בעין יעל .  אנא הקפידו להחזיר אישורים חתומים למחנכות.

גני חוגה– ביום ראשון הבא נצא בעז"ה  לגני חוגה- ליום סיום של כיף  וגיבוש – כל המדרשה, מורות ותלמידות.  מצורף החוזר עם הפרטים, אנא החזירו אישורים חתומים למחנכות  עד ליום ראשון הקרוב.

 

מצורפים פליירים לפעילויות קיץ בביה"ס:  חכמות בשמש (סיירת מדעית)  ומפגשי קיץ (תוכנית אורות).  מאוד מומלץ להירשם.  שתי התוכניות מעניינות ומיוחדות.

 

שבת שלום

צוות אור תורה.

 

ברכות ואיחולים

*  לחנה עסיס והמשפחה- מזל טוב לנישואי יום טוב וליאור.  מכל צוות ההנהלה והמורים.

* לאילת זומר- להולדת הנכד

* לליאורה ברנשטיין – ברכות חמות על הזכייה בתואר מורת של"ח מצטיינת במחוז ירושלים.