שבת בהר-בחוקותי

זכות ואחריות

בפרשתנו הפורטת את הכאב והצרות הצפויים לעם ישראל באם לא יקיימו את הברית עם הקב"ה, מוצנעת גם הבטחה: "ונתתי את עריכם חרבה והשימותי את מקדשיכם ולא אריח בריח ניחוחכם. והשימותי אני את הארץ ושממו עליה אויבכם היושבים בה" (כו, ל"א-ל"ב).  יתכן ומפאת הנסיבות ימנע מעם-ישראל לשבת בארץ-ישראל. אך, מבטיח הקב"ה, לא יהיה גורם אחר שיצליח להיאחז בארץ.

בשבוע בו נחגוג יובל לאיחודה של ירושלים, אנו שבים וחשים את הזכות הגדולה שנפלה בחלקנו, לחיות רגעים היסטוריים אלו, לשוב לציון ולירושלים בירת ישראל. זכות שהיא אחריות. מוטלת עלינו החובה להצדיק את שזכינו לו, את שחלמו עליו דורות רבים.

"ירושלים…היא בירת האומה. היא בירת ההיסטוריה היהודית, היא בירת הרוח העברית, היא בירת נצח ישראל. היא יותר מכולם צריכה להיות לדוגמה גם לארץ כולה וגם לאומה כולה, מכיוון שירושלים איננה שייכת רק לארץ, ירושלים שייכת גם לאומה, עליה להיות לדוגמה לכל בית ישראל בארצו ובתפוצות.

מאחדים אותנו דברים עיקריים, מאחד אותנו קיבוץ גלויות, מאחד אותנו בניין הארץ, מאחד אותנו בטחון הארץ, מאחדת אותנו קדושת ירושלים, עצם ירושלים צריכה להיות גורם של אחוה ושל ליכוד ושל כבוד יהודי, ועל בני ירושלים מוטלת אחריות גדולה".

(מתוך דברים שנאמרו בטקס קבלת אזרחות כבוד של ירושלים, ז' בסיון, תשי"א, ע"י דוד בן גוריון. (מתוך: ירושלים שירה וצבעים, בעריכת ג. יגודניק, ‏1967)

 

השבוע שהיה…

צל"ש – לשמיניסטית יעל אונונה, שנבחרה לקבל את "אות הפעיל המצטיין" המחוזי על פועלה הרב בתחום המעורבות החברתית. אות המצטיין יינתן ליעל בטקס עירוני.

מנהיגות אמירים – תלמידות תכנית המצויינות אמירים השתתפו ביום שלישי בסדנאות מנהיגות בנאות קדומים. פעילות זו סוגרת את הנושא השנתי של החינוך חברתי-ערכית בתכנית שהתמקד השנה במנהיגות.

תחרות הסיפור הקצר – ביום חמישי  התכנסו בנות החטיבה ל"תחרות הסיפור הקצר" המתקיימת זו השנה האחת עשרה במדרשה. השנה התקיימה התחרות בסימן 50 שנה לאיחוד ירושלים.

הכותבות השנה הרשימו בכבוד למילה הכתובה, בשיתוף מעולמן האישי, בחלומות ובחוויות משמעותיות. מרגש לראות  איך כל אחת לקחה את הנושא ירושלים למקום שלה .

תודות לבכל סרלאוי  על הדרכת הסדנאות בשכבת ז'.

בכינוס המיוחד בתחרות הגיעו ההורים של הזוכות להפתיע ולפרגן בנוכחותם. יישר כח להורים שהגיעו וכיבדו את המעמד המרגש.

 

  • במקום השלישי זכו התלמידות: עדן וינשנטיין מכתה ח'2 ודריה פאר מכתה ז'3.
  • במקום השני זכתה תהילה אוטגרגוסט מכתה ז'1.
  • במקום הראשון זכתה שלי בן משה מכתה ז'2.

בצהריים פגשו שכבות ז' ח' את הסופרת זהבה קור  לשיחה על ספריה , זהבה הביאה רשמים שלה כאמא סופרת, סיפרה על חווית הקריאה  והכתיבה בחן ובחיוניות רבה.

ישר כח לתמר אפריאט, רכזת ספרות בז-ח, יוזמת ומובילת ומלוות תהליך כתיבת הסיפור הקצר.

מצעד הספרים – בבחירות מצעד הספרים הצביעו 147 בנות משכבות ז-ח.

הספרים הזוכים הם:

  • במקום הראשון – נאוה מקמל-עתיר, מבחן קבלה
  • במקום השני – אסתר שטרייט ורצל, אורי
  • במקום השלישי – דבורה עומר, אני אתגבר
  • במקום הרביעי – רייג' פלאסיו, פלא
  • במקום החמישי – דבורה עומר, הבכור לבית אבי

 

השבוע שיהיה…

חגיגות היובל לירושלים – ביום ראשון יתקיים אי"ה, ערב הורים ומופע דגלנות לקראת יום ירושלים לתלמידות והורי שכבת ז.

לקראת שבת – כיתות ז-ח ישתתפו ביום שישי בפעילות לקראת שבועות. במהלך הפעילות ישתתפו הבנות ביחידות כיתתיות ובשיחה עם גיורת.

 

לקראת תשע"ח – פרויקט השאלת ספרים –

מצורף חוזר לתכנית השאלת הספרים המאפשרת לכל תלמידה להצטייד בסל מלא ועדכני של ספרי וחוברות לימוד במצב ראוי ובעלות מינימלית.

שימו לב, הרישום לפרויקט עומד בפני סיום. מי שעדיין לא נרשם ומעוניין לעשות זאת, מתבקש להקפיד ולשלוח את התשלום הנקוב בחוזר, עד ליום ירושלים.

הורים שאינם מעוניינים להשתתף בפרויקט השאלת ספרים- אנא עדכנו זאת בקישור הבא. 

 

ברכת מזל-טוב

לשושנה סילבר – להולדת הנכדה

לאפרת בנימיני – לרגל בר המצווה של בנה

שבת שלום

חנה עסיס