"ואשבור מוטות עולכם ואולך אתכם קוממיות" (ויקרא כ"ב, י"ג).

על הפסוק לעיל אומרת הגמרא בסנהדרין (סנה' ק'.): "קוממיות –  שתי קומות, כקומתו של אדם הראשון".

לפני ימים אחדים – ביום העצמאות חגגנו את בניינה של הקומה הראשונה – הקמת מדינת ישראל. חגגנו את הבניין המדיני, את ההתיישבות, את הכלכלה המשגשגת, את עוצמתנו הצבאית ועוד. זכינו עשרים שנה לאחר הגשמת החזון המדיני לגעת בקומה השנייה – בבניין הרוחני. איחוד ירושלים עם ארץ ישראל. קסמן ועומקן של אבני הכותל נבטו מעיני החיילים הדומעים.

יום ירושלים מצטרף ליום העצמאות כקומה שנייה – הקומה הרוחנית שנבנית על המציאות החומרית ומעניקה לה משמעות. קיומה של הקומה האחת תלוי בשנייה. לא נממש את חזוננו הרוחני ללא עצמאותנו המדינית, אך איננו יכולים להסתפק בעצמאותנו המדינית. עלינו להמשיך ולהעמיק את החיבור לייעודנו הרוחני – לירושלים.

 

השבוע שהיה…   

שישו את ירושלים גילו בה

ערב הורים ובנות – ביום ראשון התקיים בשכבת ז ערב הורים ובנות בנושא ירושלים. הערב נפתח בפעילות סיכום השנה בכיתות, המשיך בשיחתו המרתקת של נפתלי חן אודות ירושלים, ונחתם במופע דגלנות מרהיב של בנות השכבה. תודות לצוות מחנכות  ז: תמר, מרים ולימור, על ההובלה. תודה מיוחדת להודיה שפייר על הובלת מופע הדגלנות.

צעדת ירושלים – תלמידות שכבת ט השתתפו בצעדה מיוחדת לרגל יום ירושלים. הצעדה במסגרת סיורי השל"ח, עברה בקו העירוני – מהר הצופים ועד לכיכר ספרא, שם היה הגבול בין ישראל לירדן עד למלחמת ששת הימים. במהלך הסיור למדו הבנות על ירושלים המחולקת, על קשיי החיים בה  ועל מלחמת ששת הימים. המורה סימונה שיתפה את הבנות בחוויות אישיות מאותם הימים.

תודה לאבא של רוני שליט שפגש את המסיירות בדרך וחילק להן ארטיקים. תודות למורות המלוות: סימונה, דינה ושלומית כץ, ולמדריכי השל"ח – דודו ונירית.

ריקודגלים – תודה לתלמידות שכבת ז' על מופע מרגש ביום ירושלים. את מופע הדגלנות העלו הבנות לאחר תפילה חגיגית במעמד כל ביה"ס וגני הילדים.

ובצהרי היום, יצאו תלמידותינו המעוניינות להשתתף בריקוד-הדגלים המסורתי. אלפים צעדו ממרכז העיר אל הכותל המערבי בשירה, בריקודים ובהודיה לקב"ה.

חידון ירושלים – כמידי שנה התקיים ביום ירושלים חידון בחטיבה. החידון מהווה סיכום לתהליך למידה בנושא דמויות בירושלים. ישר כח למתמודדות מכיתות ז-ט:

משכבה ז – רוניה גילוני, רותם כהן ונעה סולאל.

משכבה ח – אנאל גיבלי, אביגיל בר-סלע,  ותמר היילי.

משכבה ט – סתיו, אלומה רוזן וגפנית אברהמי.

תודות למקהלה שהנעימה לנו משיריה, לרחלי לוי על יצירת והובלת החוברות והחידון. וישר כח לבנות שכבת ח שזכו בחידון.

גוף-נפש

  • ביום ראשון השתתפו תלמידות שכבת ח בשיחה עם בכל סרלואי בנושא: דימוי גוף. בכל שילבה בשיחתה את סיפורה האישי עם ידע רב. השיחה שיצאה מן הלב, נכנסה אל הלב. בנות רבות יצאו עם נקודות למחשבה משמעותיות מן השיחה.
  • תלמידות שכבת י השתתפו ביום חמישי ביום עיון בנושא גוף-נפש. הבנות למדו בכיתות טקסטים העוסקים בנושא, השתתפו בשיחות שעסקו במיניות בריאה בגיל ההתבגרות שהועברו ע"י גילה לנדאו וטל נוימן ובסדנאות שעיבדו באופן יצירתי את התכנים. בערב חזרו הבנות לביה"ס, לערב שינה חווייתי, השתתפו בפעילות "שלופתא" ובארוחה "על האש" שארגן אפי אב הבית והשתחררו ביום שישי לאחר תפילת ר"ח חגיגית.

לקראת שבת – ביום שישי התקיימה פעילות ל"לקראת שבת" בשכבות ז-ח. הבנות פתחו בפעילות כיתתית בנושא שבועות, בהובלת ועד החודש. בהמשך הבוקר השתתפו בשיחתה של תמר פולר שעסקה בהתקרבותה לעולם היהודי ובתהליך הגיור שעברה.

 

 

ערב במ"ה – בשל חשיבות הנושא ובקשות ההורים מקיים אי"ה, ביום ראשון י בסיון (4.6), ערב במ"ה, עם הפסיכולוגית נחמה קירשנבאום, שיעסוק בדימוי גוף ובהפרעות אכילה. הנושא רלוונטי לכל ההורים והמחנכים בני נוער. מומלץ מאוד להגיע. מצורפת הזמנה. יש להירשם לערב דרך הקישור המצורף בהזמנה, או באמצעות הפייסבוק של המדרשה.

 

חכמות בשמש – מצורפת הזמנה לשלושה ימי "מחנה מדעי" לבוגרות ז-ט שיתקיים בחופש הגדול. המעוניינות מתבקשות להזדרז ולהירשם.

שבת שלום

חנה עסיס