מן הפרשה

"ויראו העם את ה' ויאמינו בה' ובמשה עבדו…" (יד', לא')
קריעת ים סוף מעוררת אצל בני-ישראל תחושות בעלות שני פנים כלפי הקב"ה: יראה ואמונה פחד וביטחון. בנס קריעת ים-סוף, העם חש בעוצמתו המחרידה של הקב"ה מחד, וביכולתו האינסופית להגן עליהם מאידך. אירוע נוסף בו אנו מוצאים כפל תחושות דומה ביחס לפעלו של הקב"ה, הוא 'מתן תורה': "בעבור ישמע העם בדברי עמך וגם בך יאמינו לעולם"
התחושות העולות בשני האירועים הללו דומות ועל כן מאפשרות לנו לבחון את הקשר ביניהם. עיון בשני אירועים אלו מצביע על הפנים המייחדים את ההתקשרות בין עם ישראל לקב"ה כמו גם התקשרות בני אדם בקשרי נישואים. המפגש הראשוני (קריעת ים סוף) מול הקב"ה הוא מפגש של
התפעמות גדולה (המלווה ביראה), אל מול כוחו ועוצמתו. המפגש השני(מתן תורה) הוא מפגש בו נדרש העם למחויבות במערכת יחסיו עם הקב"ה. שני האירועים המכוננים את מערכת היחסים בין עם ישראל לקב"ה מקבעים את שני המאפיינים המרכזיים ביחסים אלו: התפעמות / התחברות ומחויבות.

 

השבוע שהיה…

שורשים וכנפיים – ביום רביעי התקיים יום שיא בינתחומי בנושא "שורשים וכנפיים". זו היתה חגיגה של מפגשים עם טקסטים, כתיבה יצירתית, יצירה באומנות, תרגילי תיאטרון, ספוקן – וורד, סדנת חלומות ובית מדרש יוצר . היום היה סדנאי בחלקו, ובחלקו השני היתה הצגת פלייבק של ההרכב הנשי "פפריקה". תודה גדולה לכל הצוותים והמורות שלקחו חלק בהצלחת היום המקסים הזה: אתי אטינגר, תמר אפריאט, בכל סרלואי, הודיה גואלמן, חדוה אבוחצירא, אפרת בנימיני, אושרת רגב, שלומית כסלו, חנה אדרעי, חני בנטאטה וצופיה שיף. תודה מיוחדת לאוסי נויק – רכזת ספרות בתכון שיזמה והובילה את היום.
תודות גם לצוות המנהלה על שעזרו לנו לעוף עם הרעיון ולזכות לראות אותו מכה שורשים . ונאחל לכולנו כמו ככתב הסופר והמשורר אמנון שמוש סיפורו "כשאהיה גדול אני רוצה להיות אדם עם שורשים ועם כנפיים " .
סיור מדעי – תלמידות שכבת ח השתתפו ביום רביעי בסיור במוזיאון המדע. הבנות התחלקו לקבוצות והשתתפו בפעילויות בפיזיקה- בנושאי חשמל ואינטראקציה. הפלנו כדורים שונים ומדדנו את זמן נפילתם, ישבנו על כסאות מסמרים, ירינו בחיצים וניסינו לעלות על מדרון משומן, ולסיום ביקרנו במוצגי המוזיאון והתנסינו בהעפת מטוסי נייר וביציאה ממבוך מראות. תודות למלוות מצוות מדעים: יעל ליכטהויז, תמר סגל, שולמית ברנס, שרית ליבר ולמורות ראות כהן דרור ,קרן אור ולרבנית רחל .
 
עם אחד פנים רבות לו – היום, יום שישי יוצאות בנות ז-ח אמירים למוזיאון ישראל, בנושא "עם אחד פנים רבות לו" במסגרת הנושא השנתי, מכור היתוך לרב תרבותיות. תודות לרכזת אמירים, איטי דרייפוס ולמורות אמירים – חני בנטאטה ומרים מנדלוביץ .
שבת סימינריון – תלמידות וצוות שכבת ט משתתפות השבת בסימינריון בבית שאן.
 

השבוע שיהיה…

 סיום מחצית – ביום רביעי יקבלו תלמידות ז-יב תעודות מחצית. ביום זה יסתיימו הלימודים בשעה 12.10 . הסעות יאורגנו בהתאם.
ביום חמישי נצא לחופשת מחצית. ביום שישי יתקיימו הלימודים כרגיל.
קריאת מגילה במדרשה – בליל פורים נקיים אי"ה, קריאת מגילה לבנות ונשים ולאחר מכן חגיגת פורים שמחה ומקפיצה. בנות המעוניינות להשתתף בקריאה מוזמנות לפנות לרבנית רחל (הלימוד הוא עצמאי עם הנחיה מהמדרשה). נשמח לעזרתן של אמהות שיש להן מומחיות בקריאת מגילה
ויכולות להירתם לקראת האירוע (מדובר במעט שעות). ניתן לפנות לרבנית רחל במספר 054-2385387 .
 
שבת שלום
חנה עסיס
ברכת מזל-טוב
לשלה אפללו – להולדת שתי הנכדות