"ואני קרבת אלוקים לי טוב"
הרב שטיינזלץ מציג את התפיסה החסידית הנוגעת לרעיון התשובה. החסידות כדרכה מדגישה את העבודה שבלב ומציינת שלוש מדרגות בתהליך התשובה, ששיאו בקרבת אלוקים.
הדרגה הראשונה בתהליך התשובה היא של תיקון המעשים. דרגה זו שהיא הבסיסית והמיידית ביותר, נוגעת בתחום המעשה וקשורה בדבריו הידועים של הרמב"ם הנוגעים לעזיבת החטא, החרטה והווידוי.
הדרגה השנייה בתהליך התשובה מתמקדת במחשבה. גם אדם שהשלים את מעשיו צריך לבדוק במחשבותיו – לאן הן שייכות? לאיזה עולם? לאיזו תרבות? כיצד הוא מאפיין את רוחו האנושית?
זוהי תשובה שקשה להורות עליה באצבע. תיקון המעשים בדרגה הראשונה גלוי וחשוף לכל, אך כאן נדרשת התבוננותו הפנימית הרגישה של האדם על דרכו הכללית בעולם, על הכיוון אליו מכוונים מעשיו. האדם נדרש לתת דין וחשבון לא רק על המעשה הפרטי אלא גם על הכיוון הכללי בו הוא צועד. הדרגה השנייה פנימית יותר והאדם יכול לבחון אותה רק בינו לבין עצמו – איזה אדם אני באמת?
הדרגה השלישית והגבוהה ביותר, מופנמת ודקה עוד יותר. הדרגה השלישית מתמקדת בנשמה – בתיקונה. אדם המתרחק מן האלוקים הן מצד המעשה והן מצד עולמו המחשבתי, נפרד והתרחק למעשה מנשמתו ששורשה בשלמות האלוקית. חזרתו של האדם לאני הפנימי, קילוף הקליפות והסרת המחיצות, הם הם החיבור לנשמה ולמעשה לקב"ה, בבחינת 'קרבת אלוקים'.

השבוע שהיה…
שיויתי ה' – תודה לרבנית רחל שהתלוותה לקבוצת בנות לערב סליחות ושירה במדרשת לינדנבאום.
מה יתרון – ביום חמישי, במסגרת לימודי ספר קוהלת בשיעורי תנ"ך, תלמידות שכבת י"א יצאו ליום עיון במדרשת הרובע. פתחנו את היום בתפילת שחרית בכותל, ולאחר מכן עלינו למדרשה. למדנו בחברותות בבית המדרש של המדרשה, שמענו שיעור בנושא "טובים השניים מן האחד" מפי ראש המדרשה הרבנית דנה סליי, ושיחה על משמעות החיים מפי הגברת רעיה כהן. תודה למדרשת הרובע על האירוח וקבלת הפנים החמה והלבבית. השהות והלמידה ברובע היהודי, במקום שמוקדש ללימוד תורה, היו משמעותיים עבורנו והוסיפו נופך מיוחד ללימוד.
מפלמ"ח לתנ"ך – יצאנו הבוקר ליום שדה ראשון השנה לגוש עציון: מפלמ"ח לתנ"ך. התחלנו את היום בחיזיון האורקולי. הקמנו את כפר עציון עם אנשי קבוצת אברהם ולחמנו איתם את
מלחמתם. ונפלנו.משם צעדנו לאלון הבודד שכיום הוא לב מרכז העשייה בגוש. משם חזרנו לתנ"ך לדרך האבות ועלינו איתם ועם עולי הרגל. בדרך.

את היום הדריכו בנות השכבה: אילה ליברטי, ליאור דהאן, אוריה סליי ואביגיל קוקה הדר כהן, ליאל ארנוולד ושירה ישורון. ומש"ציות מכתה י: ליאל פרלה, אביגיל אייכל ואביב קסטל.
תודות לצוות המלווה: רותי וכיל,רחלי פריש, לימור בן צבי, חגית פוקס ושושנה שינדלר. תודה מיוחדת למדריכי השל"ח נירית ודודו.
לב טהור – בשבת הקרובה, שבת שובה, נקיים שבת סימנריון במדרשת הדרום שבישוב נטע. במהלך השבת נעסוק בטיבו של האדם: טוב או רע מנעוריו? ובדרכים המיטיבות להתקדמות וצמיחה. תודה
למארגנות השבת בהובלת גילה – רכזת החינוך החברתי: גילי ואביגיל משכבת יא וסתיו ואליה משכבת יב.

השבוע שיהיה…
הלכה יומית – ביום שני יתקיים מבחן על הלכות תשובה לרמב"ם במסגרת לימודי הלכה יומית.
דף חזרה הועבר לבנות. בהצלחה.

שימו לב, ביום חמישי, למחרת יום-הכיפורים הלימודים יתחילו בשעה 10:15, למעט לימודי מגמות יב שיתחילו בשעה 10.9 .הבנות מתבקשות להגיע לאחר תפילה.

שבת שלום
גמר חתימה טובה
חנה עסיס