מן הפרשה

גם השנה כבדרך–כלל, חלה שבת החודש בשבת ויקהל-פיקודי. בפרשת החודש אנו קוראים את הציווי: "…בעשור לחדש הזה ויקחו להם איש שה לבית אבות שה לבית"

ברב מכות מצרים הייתה הבחנה ברורה בין היהודים למצרים – המצרים נפגעו ואילו היהודים נצלו. מכת בכורות אמנם פגעה במצרים אך יצרה הבחנה גם בקרב היהודים – בין המאמינים ללא מאמינים. ניצל מי שנענה לציווי למשוח את המשקוף. משיחת המשקוף שיקפה את אמונתו של היהודי בקב"ה והביאה להצלתו.

מסתבר שגם בקונספט של האמונה מתקיימת הבחנה. בני ישראל נצטוו לקחת כבר בעשור לחודש את השה ומדם השה משחו את המזוזות. לקיחת השה בעשור לחודש כמוה כהצהרה  מראש על אמונה בקב"ה, לעומת משיחת הדם על המשקוף שיש בה משום זעקה לקב"ה בעת צרה – מתוך הרצון להינצל.

לקיחת השה מראש מסמלת את המחויבות לקב"ה, מחויבות ללא תנאי. לא רק זעקה והתעוררות בעת צרה, אלא הצהרת אמונה בבחינת 'נעשה ונשמע'.

 

השבוע שהיה…

הכרת הטוב – השבוע נכנסו מחנכות ז' עם נציגות מתלמידות השכבה, לשכבת יב. תלמידות ז הקריאו ברכת תודה לבנות השמינית ומחנכותיהן על ההובלה הנפלאה של פעילות אדר עם שכבת ז, על הרגישות ותשומת הלב. תלמידות השמינית התרגשו מאוד מן המחווה. ישר כח.

צל"ש למקהלה – השבוע יצגה את בית הספר המקהלה בכנס מקהלות ארצי של החמ"ד שנערך באוניברסיטת בר אילן. באירוע נכחו המפקחות הארציות על המוסיקה בחמ"ד והשתתפו אולפנות ותיכונים מכל רחבי הארץ. מקהלת בית הספר הצטיינה בביצוע מורכב ומקורי בחמש קולות וזכו לשבחים רבים ומחיאות כפיים סוערות על הביצוע. ישר כח לבנות המקהלה ולמנצחת סיון.

לבקשת המפקחת, תופיע המקהלה ביום רביעי בכנס מקהלות, כמקהלה אורחת. בהצלחה.

יום שיא ארצי למגמות ספרות במסגרת שבוע יצירה בחמ"דבנות מגמת ספרות יצאו השבוע להיכל שלמה ליום שכולו חוויה ודיאלוג יוצר בין ספרות וקולנוע. במהלך היום, שהונחה ע"י אנשי קולנוע מבה"ס "מעלה", הבנות צפו בסרט המיוחד "הדיקטטור הגדול" שיצר עמנואל כהן והשתתפו בדיון מרתק עם היוצר תוך שימת דגש על הנרטיב הקולנועי והנרטיב הספרותי והחיבור ביניהם. בנוסף, התקיימו סדנאות המשלבות צילום וכתיבה בעקבות צפייה בסרטו המרגש של אלירן מלכה "71 מ"ר" והיו שותפות בדיון מרתק בנושא יחסי אבות ובנים ודיוקן עצמי. ישר כח למורת המגמה, הודיה גואלמן, על ההובלה והלויווי.

 

 

צל"ש לתלמידות ט'- ביום חמישי התקיים יריד החקר של מחוז ירושלים במדע וטכנולוגיה בנושא בטיחות. יישר כח לבנות שייצגו את המדרשה משכבה ט': מור קלימי, אליה נחמיה ושירה לאון. עבודת החקר שלהן עסקה בהשפעת הפירות הבשלים והלא בשלים של צמח הלנטנה על קצב פעימות הלב של הדפניות.  הבנות מצאו כי חומר הלנטין שנמצא הפרות הלא בשלים הוא רעיל וגורם להעלאת פעימות הלב.

הבנות שלנו עברו לשלב הגמר בו נבחרו 7 המצגות המצטיינות מכלל בתי הספר שבמחוז. ביריד עצמו הן הציגו בפני שופטים חיצוניים את המחקר שלהן וגרפו מחמאות רבות  על תהליך העבודה, הנושא ואופן ההצגה . תודה לבנות המדהימות  – גאות בכן! תודות ויישר כח לשרית ליבר מנחת העבודה,  לצוות מדעים בט,  לאלן הלבורנטית, לדר' אורית גפן ולרכזת אסתר ווסרמן.

 

השבוע שיהיה…

אסיפת הורים – ביום ראשון  תתקיים אסיפת הורים בשכבות ז-יב. ההרשמה לאסיפה דרך אתר המדרשה. ביום זה יסתיימו הלימודים בשעה 13.00. ההסעות יאורגנו בהתאם.

הלכה יומית – ביום רביעי יתקיים אי"ה, מבחן בהלכה יומית. את דף החזרה ניתן להוריד מאתר המדרשה. בהצלחה.

בהצלחה לנבחרת  המדרשה באתלטיקה קלה היוצאת  לתחרויות בגבעת וושינגטון, ל:

אורטל לימואי,  כרמי בן גד, ארגמו כהן, הדר טטיטלבאום, שירה סיינו,  ליאל יושעי, שחר סגל, סלעית קטן, פנינה פרלמן, נועם גרוס, קרן צימלס, נועה משלי,נועם מלכה, הודיה שטראוס, רזון אלומה, בן בונן איילת ואמה סבן.ישר כח למאמנת, גיליה, ולעידית מרקוביץ' שמתלווה אליהן.

 

ברכות

לשיר אזרף – בוגרת המדרשה, שמונתה השבוע לכתבת בגל"צ. גאות בך ומאחלות דרך צלחה.

 

שבת שלום

חנה עסיס