מעבדות לחרות

שני פנים לעניין העבדות: פן משפטי-פוליטי ופן אישיותי- פסיכולוגי.

בהיבט המשפטי, העבד הוא אדם אשר סדר יומו מוכתב ע" אדם אחר, אשר זכויותיו וחובותיו שונות משל האחרים ומוכתבות גם הם על-ידי אדונו – בשר ודם. בהיבט הפסיכולוגי נחשיב לעבד, אדם המרגיש כבול, משועבד, אדם אשר אפילו אינו מצפה  ומייחל לחירות.

היציאה ממצרים כוונתה הייתה ליצור חירות בשני המובנים: "שלח את עמי ויעבדוני" – שלח את עמי מכוון לחירות המיוחלת. ההמשך ויעבדוני- לכאורה מגביל ותוחם את אותה החירות.

הרב סולוביצ'יק מסביר כי האפשרות להיות בן חורין מותנית  בהשתעבדות מוחלטת וטוטאלית לקב"ה. מי שמשועבד לחלוטין לקב"ה יכול להגיע לחירות מלאה בכל הנוגע לקיומו שלו בחברת בני אדם.

ומספר הרב סולוביצ'יק (על התשובה), כי פעם פנה אליו פסיכיאטר ואמר לו: אילו היה בכוחי הייתי מבטל את תפילת "ובכן תן פחדך" שאומרים היהודים בראש השנה וביום הכיפורים. שכן הפחד הוא  הגורם העיקרי לכל מחלות הרוח שבני אדם לוקים בהם. בריאות נפשית מצויה אצל אנשים המשוחררים מן הפחד. ענה ואמר לו הרב סולובי'ציק אמנם נכון, גם אני רואה בני אדם רבים שהפחד מלווה את חייהם. יש הפוחדים שמא הקריירה שלהם לא תעלה יפה ויש הפוחדים שמא יאבדו את כספם, מעמדם או שמא לא יהיו מפורסמים או פופולאריים מספיק, יש הפוחדים מפני מחלות ולא הולכים להיבדק שמא…פוחדים מכישלון ועוד… אך יש פחד אחד גדול שיש בכוחו לעקר את כל הפחדים האחרים והוא הפחד מן הקב"ה. אדם שיש לו רק מלך אחד והוא משועבד אליו בנאמנות מוחלטת  – הוא המשוחרר ובן החורין.

 

השבוע שהיה…

הכנה לחיי משפחה – בשבוע שעבר עסקנו באחד הצדדים היותר מאתגרים בזוגיות ובמשפחה, צד שאנו מקוות שתלמידותינו לא יאלצו להיחשף אליו –  אלימות במשפחה. את השיחה בנושא  העבירה מטפלת מן ה"מרכז למשפחה" של "יד שרה". בשיחה התייחסה המטפלת לזיהוי "נורות אדומות" וסימני אזהרה בקשר, לסוגי אלימות שונים, בקשר לא בריא ובחשיבות של פניה לעזרה במקרה הצורך.

נפש בריאה בגוף  בריא – ביום שני הגיעה נציגה מחברת "נטלי", לשוחח עם תלמידות שכבת ט על תזונה נכונה ופעילות גופנית.

צל"ש למתחרות – ביום שלישי השתתפו 14 תלמידות ז-ט בתחרות אתלטיקה בגבעת וושינגטון. הבנות לקחו חלק בתחרויות ריצה ארוכה וקצרה, בהדיפת כדור יד, קפיצה לרוחק ועוד. תודות למורת החנ"ג גיליה כהן על האימון והליווי ולמלווה עידית מרקוביץ'.

 לקראת הפסח – ביום רביעי השתתפו תלמידות ז-ח בשיחת הכנה לפסח עם הרב יאיר בינשטוק. באמצעות סיפורים ומשלים העביר הרב יאיר את הרעיון של החמץ והמצה בחיינו.

הרואה אילנות מלבלבים – ביום חמישי יצאנו כל המדרשה לחצר הפורחת וזכינו לברך יחד את ברכת האילנות.

בוקר כיתה בי1 – יישר כח לבנות הכיתה שארגנו בוקר פרידה מן החמץ באפיית פיתות בטאבון באווירה מגבשת ונעימה.

 

ברכת מזל-טוב

לחגית קורמן – לאירוסי בנה

 

שבת שלום

חנה עסיס