מן הפרשה

השבוע אנו קוראים את פרשת מתן התורה. משה עולה להר סיני ולאחר תהליך בן ארבעים יום ולילה הוא מעניק את התורה לעם ישראל. עיקר משמעותה של התורה בקיום המצוות (תורה מלשון הוראה – להורות ציווי). תיאור מתן התורה דרמטי. התורה ניתנת לעם ישראל בקול גדול, רעש וברקים, ולא בכדי.

קיימת הסכנה כי במערכת חוקית הלכתית אדם יקיים מצוות תוך התעלמות מן הצד הפנימי-הרגשי של התורה. במעמד הר סיני בו ניתנה התורה ישנה פנייה מובהקת לצד החווייתי-רוחני של האדם. המטרה היא להנחות לדורות כי המערכת החוקית של עם ישראל איננה באה רק לתקן את החברה אלא גם ליצור את חוויית הקיום התורני,  פנימית ורגשית. בפרשת בשלח עמדנו על הסכנה בקיום החווייתי בלבד, התחברות מתוך ראיית הנס והעל-טבעי, מתוך ההתגלות הברורה. ההתמודדות עם קושי זה הוביל ליצירת מערכת הלכתית שתפקידה ל'גשר' בין התקופות בהן מצליח האדם להגיע לעוצמה רוחנית. השבוע למדנו על הסכנה שבקיום מערכת הלכתית ללא החוויה הרוחנית. אלו הם האיזונים להם מכוונת התורה. איזונים בין עולם המעשה והחוויה, בין הקיום ההלכתי לרוחני.

 

השבוע שהיה…

פרויקט שורשים – לקראת ערב סבאבא בו יארחו בנות שכבת ט את הוריהן, סביהן וסבתותיהן, נפגשו הבנות ביום ראשון, לשיח מרתק ומרגש עם סבא של מלכה שוורץ וסבתא של מעין שחר.

עולם חסד יבנה – במסגרת פרויקט המעורבות בקהילה בו התחילו תלמידות י' השנה, הקדישו המחנכות את השעתיים הראשונות ביום ראשון לעיסוק בנושא ההתנדבות. באמצעות סרטונים נחשפו הבנות לדמויות משמעותיות המקדישות את חייהן לעשייה חברתית. בהמשך התקיימה יחידת רפלקציה בה הבנות סיפרו על מקומות ההתנדבות שלהן, שיתפו בקשיים ונעזרו בעצות חברותיהן. יישר כח לרותי וכיל, רכזת המעורבות החברתית על ההובלה והארגון של הבוקר. תודות למחנכות על העברת היחידות ולמורים המקצועיים שלקחו חלק ברפלקציה.

זהירות אינטרנט! – כולנו מודעים לברכה הרבה שהביא האינטרנט לחיינו כמו גם לאתגרים ולסכנות הטמונים בו. ביום ראשון השתתפו תלמידות שכבות ט ויא בשיחה עם נציגת יחידת הסייבר במשטרה, אודות הסכנות שבאינטרנט.

מגמת תיאטרון גאה להציג – בימים שני – שלישי, העלו תלמידות מגמת תיאטרון בשכבת יא, שורה של מונולוגים דיאלוגים, בפני משפחותיהן ותלמידות המדרשה. צפינו במונולוגים רגישים ומעוררי מחשבה שעסקו בנושאים מגוונים הנוגעים בנושאים קיומיים. ישר כח לאילת מורת המגמה על ההובלה והליווי ולחיה דור שנרתמה לסיוע מתוך חופשת הלידה.

במ"ה ח – ביום רביעי התקיים ערב לתלמידות ולהורים בשכבת ח'. לאחר יחידת מחנכות בכיתות השתתפו כולם בשיחתה המרתקת של בת-גלים שאער שעסקה בכוחות הטמונים בבני נוער.

 

 

השבוע שיהיה…

ערב סבאבא – ביום שני יתקייםאי"ה, ערב שורשים בשכבת ט'. לערב המהווה את שיאו של תהליך העיסוק בנושא שורשים מוזמנים ההורים, הסבים והסבתות. מצורפת הזמנה.

צדק ומשפט מכון כסאך –  – ביום חמישי יצאו תלמידות יא לסיור בבית המשפט העליון. אנא הקפידו להחזיר אישורים חתומים.

 

לעדכונים שוטפים ונוספים היכנסו לאתר הפייסבוק: ​דף פייסבוק- אור תורה בנות ​

 

 

 

שבת שלום

חנה עסיס