מן הפרשה

לאחר החוויה המרוממת ויוצאת הדופן של קבלת התורה, אנו עוסקים השבוע בפרטי המצוות: "אלה המשפטים אשר תשים לפניהם". מעניינת ובמבט ראשון מתמיהה, הבחירה לפתוח את קובץ החוקים הגדול במצווה שלא
נראית מיסודות התורה המרכזיים עבד עברי: מצווה שאינה נוהגת היום, וכולה נובעת מתוך מצב בלתי ראוי, משום שהוא נמכר בגניבתו (רש"י). דומה שהתורה ביקשה להעביר לנו מסר חשוב העומד בבסיס התשתית הרעיונית
של קיום המצוות. במצוות עבד עברי למדנו שאדם אינו יכול להיות אדון לאדם אחר. מצוות עבד עברי עוסקת בעיקר במגבלות המוטלות על האדון, ולא בזכויותיו על עבדיו. בכך ביקשה התורה ללמד כי כל אדם הוא בן חורין, ואפילו אדם שאיבד את עצמאותו בגלל מעשיו המקולקלים, הוא עדיין ישות בת חורין. ואמרו חז"ל, "כי עבדי הם ולא עבדים לעבדים". עם קבלת המצוות, כנגד התחושה שמערכת החוקים מגבילה את האדם ואת חירותו, באה מצוות עבד עברי ללמד שמערכת החוקים של התורה היא זו המשחררת את האדם מעולו של אדם אחר. כפיפותנו לקב"ה, היא המשחררת אותנו מכל שאר שעבודי העולם הזה, בבחינת 'אין בן חורין אלא העוסק בתורה'.

השבוע שהיה…

ט"ו בשבט הגיע בשבוע שעבר העבירו סמינרסטיות למדעים ממכללה ירושלים – (המשתתפות בתוכנית "אקדמיה כיתה"), פעילות מיוחדת לכיתות ז' ח' בנושא "ט"ו בשבט". במהלך הפעילות, הבנות עברו בין תחנות שונות שעסקו בצמחים. התלמידות הכירו את חלקי הצמח השונים והגדירו אלו חלקי הצמח אנו בעצם אוכלים כאשר אוכלים "פירות וירקות". בנוסף, השתתפו במשחק Kahoot , התנסו בזיהוי עמילן במאכלים שונים ופתרו חידות על מאפייני ושמות צמחים. הפעילות הייתה מהנה והכניסו אותם באווירת ט"ו בשבט. יישר כוח לשרה, אביטל ונטע, הסמינריסטיות שהשקיעו הרבה כדי שהפעילות תצליח.

חינוך פיננסי בשכבת י התקיים השבוע המפגש השני במסגרת החינוך הפיננסי המועבר ע"י אנשי ארגון "פעמונים".

עלה למעלה עלה ביום א היתה לשכבת ט שיחה בנושא מוטיבציה בשאיפה למצויינות במטמטיקה ובמדעים. הבנות נחשפו ושמעו על עולם ההיטק, תודה לאורחת דינה שרון שהבנות נהנו לשמוע ממנה. ותודה לדינה מינץ על ההובלה .

שורשים תלמידות שכבת ט השתתפו השבוע בשיחות לקראת ערב סבאבא שייערך אי"ה, בשבוע הבא. תודה לעמיחי ברוורמן ששיתף בסיפור המיוחד של משפחתו ולסבתא של המורה לעידית שפירא שהגיעה ושיתפה את
הבנות בסיפור חייה .

סיור מדעי ביום ראשון השתתפו תלמידות שכבת י' הלומדות ביולוגיה בפעילויות בנושא פיזיולוגיה של גוף האדם במעבדות בלמונטה באוניברסיטה העברית. במהלך היום למדו הבנות על מערכת ההובלה, ניתחו לבבות הודו, מדדו דופק ונפח נשימה בריצה על הליכון, צפו בריאות פועלות ושוחחו על השפעות העישון. תודות למלוות בשבוע שעבר, והשבוע: שרית ליבר והסטודנטית אביטל, נורית חבה ושולמית ברנס.

יום גוש קטיף: במסגרת ציון יום גוש קטיף במערכת החינוך, השתתפו תלמידות ביה"ס בשיחתה המרתקת והמרגשת של עינת בלוך שגדלה בגוש קטיף ושיתפה בחוויות החיים בגוש וכן בפעילות הנוער לקראת ההתנתקות.
בשיחה עלה הכוח המיוחד של הנוער לפעול ולהשפיע ועל התמודדות נכונה עם משברים ואובדן.

לטיול יצאנו בימים שלישי רביעי, יצאו תלמידות שכבות ז ח לטיול שנתי בגלבוע גליל תחתון. שכבה ח טיילה בנחל יצפור ובנחל תבור ושכבה ז טיילה בנחל תבור ובנחל חיק אלון בכרמל. כולנו לנו ביחד באכסניית אנ"א בית
שאן . היתה אווירה נהדרת בטיול הבנות הלכו במרץ ושמחה, נהנו
מהמסלולים הפורחים והיפיפיים, מהנוף וממזג האוויר החמים והנעים . בערב הבנות השתתפו בסדנת תיפוף כיפית ומיוחדת ונהנו מאוד . היה טיול משמעותי ומגבש ! תודה רבה לצוות שהתלווה לטיול: אביגיל, שרה, תהילה, תמר, לימור, מרים, ראות, שרה אור, יעל מוכתר, ציפי, יעל ליכטהויז, ליאורה, הרבנית רחל, שולמית ברנס, נירית ותמר סגל .

מרתון ברכות השבוע פתחנו את מרתון הברכות בכיתה ז' בשיחה שכבתית עם הרבנית רחל. בשיחה הבנות למדו על מהות הברכה וסוגי הברכות והשתתפו בפעילות מולטי מדיה אינטראקטיבית בנושא. המרתון ימשיך במשך שלשה שבועות ובתקופה זו הבנות ילמדו על הנושא מבחינה מהותית והלכתית וכן ישתתפו במספר סדנאות חווייתיות בשיעורי חינוך ובשיעורים המקצועיים.

70 שנות מדינה ביום חמישי שכבת יא' יצאה לסיור בעקבות האצ"ל במסגרת לימודי היסטוריה. הסיור התחיל במוזיאון האצ"ל בשוני, ששימש מחנה אימונים בתקופת המחתרות. במוזיאון צפו הבנות בחזיון אור קולי שסיפר
את סיפור הקמת האצ"ל ופגשו את לוחם האצ"ל שלום מסורי. שלום שיתף בחוויות מפעולות בהן השתתף, בסיפור פציעתו והצלתו ובסיפור כליאתו בכלא עכו. משם המשיכו הבנות לכלא עכו והשתתפו בסיור ארוך בו שמעו על הכלא ועל אנשי המחתרות שהיו כלואים בו, על הפריצה לכלא ועל עולי הגרדום. שתי כיתות מהשכבה הספיקו לפקוד את חלקת נופלי האצ"ל בבית העלמין שבשבי ציון וערכו טקס במקום. תודה לברית חיילי האצ"ל על ארגון הסיור . תודות למלוות: לידידה, רחלי , תהילה הודיה אסייג וטליה.

השבוע שיהיה…

ערב סבאבא ביום שני יתקיים אי"ה, ערב שורשים לתלמידות, הורי, סבתות וסבי שכבת ט'. מצפות לראותכם.

בוקר שכולו שמחה ביום חמישי, ר"ח אדר נקיים בוקר שכולו שמחה הכולל לימוד וסדנא חווייתית לכבוד ר"ח אדר -בנושא שמחה.

הכנות לקריאת מגילה התלמידות הקוראות במגילה לומדות יפה ומתקדמות בקצב מרשים, כל אחת בלימוד הפרק שלה. הבנות מתרגשות ונהנות מהלימוד. אנחנו שמחות ומודות על הליווי של מרב שילה את הבנות בתהליך ההכנות לקריאה. סביב ההכנות מתפתח שיח מעניין עם התלמידות על עצם הקריאה במגילה על ידי נשים, מדוע זה מותר, מהן ההסתייגויות שיש בקהילות מסוימות ועוד. בשבוע הקרוב התלמידות יצפו בסרטון שהכינה הרבנית רחל המסביר את הנושא.

שבת שלום
חנה עסיס