המעבר בין פרשת יתרו לפרשת משפטים, בין מעמד הר סיני לקודקס המשפטי הפורמאלי יכול להתפרש במבט ראשון כנפילה מן הגובה והעוצמה של החוויה הדתית והרוחנית אל השגרה האפורה שבחיי המעשה היום-יומיים. והנה לאחר פירוט החוקים והמשפטים מבטיח הקב"ה לשלוח לעמו מלאך שומר בכניסתו לארץ המובטחת: "הנה אנכי שולח מלאך לפניך לשמרך בדרך ולהביאך אל המקום אשר הכינותי" (כג', כ') על המילים האלו אומר התנחומא: "זה שאמר הכתוב כי מלאכיו יצווה לך לשמרך בכל דרכיך. עשה אדם מצווה אחת מוסרים לו מלאך אחד. עשה שתי מצוות מוסרים לו שני מלאכים…." הקודקס המשפטי המתווה את היסודות לקיומה של חברה תקינה והמשרת את המציאות ה'אפורה' היומיומית, הוא זה המחבר אותנו מחדש לעוצמה של מעמד הר סיני. בקיום כל אחד מפרטיו של הקודקס המשפטי יש מבריאת מלאך, יש יצירה חדשה. בקיומה של חברה מתוקנת מתרחש השינוי במהותו של עולם. בקיומה של מצווה – האדם בורא מלאך.

 

השבוע שהיה…

יום גוש קטיף – ביום א' כג שבט ציינה מערכת החינוך במדינת ישראל את יום גוש קטיף. בנות ביה"ס שמעו שיחה משמעותית ומרגשת של מוריה היימן בסיפור אישי על החיים בגוש קטיף והפינוי ממנו .מוריה סיפרה על החיים כילדה וכנערה בגני טל, והכניסה את הבנות לחיי היום יום ולחויה של המגורים בגוש.

ערב סבא-בא – ביום שני התקיים ערב סבאבא בשכבה ט'. הסבים הסבתות ההורים ובני משפחה הגיעו יחד עם הבנות לערב חמים ומרגש במיוחד. שמענו את סיפוריהם של חפצים משפחתיים, טעמנו ממגוון המטעמים שהכינו הסבים והסבתות, נהנינו מתצוגה מרשימה של עצי שורשים יצירתיים שהכינו הבנות ומהופעתה המשובחת של מקהלת ביה"ס. בשם הנכדות ברכו סיגלית מרזייב ותמר אלבאום ובשם הסבתות ברכה הגב' רעיה אדמוני, סבתא של סתיו יעקובי. היה שווה! יישר כח גדול לרכזת תכנית שרשים – חני בנטאטה ולכל הצוות שליווה את הפרויקט המשמעותי, ליווי חינוכי ופדגוגי.

לטיול יצאנו – ביום רביעי וחמישי יצאו בנות שכבת ז-ח לטיול שנתי במדבר יהודה. מלוות הטיול: נחמה בן שיטרית, אביגיל אברמזון, תהילה גלר, הודיה שפייר, סימונה אליאב, מורי של"ח נירית ודודו, תמר אפריאט, לימור גנץ, מרים מנדלוביץ מרים ויזנר ותמר סגל. טיילנו בנחל פרס ובצוק תמרור – עין בוקק, בנוף המדברי המופלא. בלילה הגענו לאכסנייה בערד, שם שרנו בכייף קריוקי ונהננו להיות יחד. חזרנו עייפות ומרוצות.

סיור מדעי – ביום ד יצאו תלמידות שכבת ט לפעילות במעבדות בלמונטה. תודות למלוות יעל ליכטהויז, שרית ליבר ושולמית ברנס. הבנות ערכו ניסויים בנושאים זיהוי DNA שינוי במצבי צבירה, מוליכות חשמלית, אופטיקה ועדשות וסיימו בהכנת גלידה מדעית טעימה. מצורפות תמונות.

סיור אזרחי – ביום חמישי, במסגרת שיעורי אזרחות, וכחלק מהלמידה על הרשות השופטת,  יצאו כיתות יא לסיור בבית המשפט העליון. שמענו על מערכת בתי המשפט ועל המאפיינים המיוחדים של בית המשפט העליון, ביקרנו באחד האולמות כדי להבין איך משפט מתנהל,  נכנסנו לדיון משפטי מרתק ומסקרן, ובסופו של הסיור ערכנו משפט מבוים. הסיור היה מעניין ומלמד כאחד.
מורים מלווים: רחל סבתו, ישראל לוינגר, גילה לנדאו ושלומית כץ

 

השבוע שיהיה…

 

 

משנכנס אדר מרבים בשמחה

מי זאת הרבנית? – ביום רביעי יעלו בנות השמינית בפני המדרשה הצגה עליה הן עומלות בשבועות האחרונים. בסיום הערב נגלה מי מונתה השנה להיום רבנית פורים. מחכות לכן.

כישרון סטון – כחלק מאירועי חודש אדר מועצת התלמידות מארגנת זו השנה השניה תחרות כישרונות בקרב התלמידות. ההכנות בעיצומן.

במצעי שכבות – בשכבות השונות יתקיימו החל מן השבוע הבא מבצעים לרגל חודש אדר.

שבת זכור – ההרשמה לשבת זכור שתתקיים באכסניית אנ"א בתל-אביב לתלמידות ט-יב, בעיצומה. מס' המקומות מוגבל. כל הקודמת זוכה.

 

 

ברכת מזל-טוב

לתהילה סאקס – להולדת הבת

לחנה גנץ – לנישואי בתה.

 

להורי בנות המדרשה, שלומות.

זה כבר מספר שנים שבעזרת סיוע ממשפחות יקרות מתוך המדרשה, אנו אוספים סכומי כסף לטובת קימחא דפיסחא, המיועד למשפחות הקשורות למדרשה. זו הזדמנות מצויינת גם לתת צדקה מהמעלה הראשונה, שבה הנותן לא מכיר את המקבל, והמקבל לא מכיר את הנותן, ובד בד לקיים את הצדקה בעניי עירך, הקודמים.

ע׳מ שנספיק לרכוש תווי שי ברשתות המזון ולחלק את הסיוע עוד לפני היציאה לחופשת הפסח, נשמח אם תזרזו את מתן התרומות בשבועיים הקרובים עד לפורים.

למעוניינים ניתן להעביר למזכירות מזומן או המחאות, לפקודת אור תורה סטון, ולקבל קבלות המוכרות לצורכי מס.

 

שבת שלום

חנה עסיס