מן הפרשה

"ויהי בימים ההם ויגדל משה ויצא אל אחיו וירא בסבלותם וירא איש מצרי מכה איש עברי מאחיו. ויפן כה וכה וירא כי אין איש ויך את המצרי ויטמנהו בחול. ויצא ביום השני והנה שני אנשים עברים נצים ויאמר לרשע למה תכה רעך… ולכהן מדין שבע בנות ותבאנה ותדלנה ותמלאנה את הרהטים להשקות צאן אביהן: ובאו הרועים ויגרשם ויקם משה ויושיען וישק את צאנם." (שמות ב' י" – י"ז)
משה, נסיך מצרים, בוחר לצאת מן הארמון, ממגדל השן ולראות בסבלות אחיו. משה נתקל בעוול ומגיב אליו. משה מוכן לשלם גם את מחיר היציאה מן הארמון והחבירה לחלש וגם את מחיר התגובה לעוול בו הוא נתקל.
באירוע השני, אנו מוצאים את משה מתערב במריבה בין שני אנשים עבריים. במקרה זה לא היה מפתיע אם משה היה מצפה כי האחים יסתדרו ביניהם. אך גם כאן משה איננו עומד מן הצד ומתערב לטובתו של החלש.
באירוע השלישי, משה מתערב בין שתי קבוצות בארץ רחוקה, בין קבוצות שאין ביניהן לבינו דבר וחצי דבר. גם במקרה זה מתגלה רגישותו של משה למצוקת החלש – בנות מדין. המדרש מוסיף תיאור נוסף על משה הנחלץ לעזרת השה הצמא והעייף. משה דולק אחריו מרחק לא קטן ונושא אותו על כתפיו.
לכתחילה, משה אולי אינו משקף את דמות המנהיג האולטימטיבי. הוא כבד פה ונעדר דחף להנהגה. ארבעת האנקדוטות חושפות בפנינו את תכונותיו של משה, אותן תכונות בשלן נבחר על-ידיד הקב"ה להנהיג את ישראל. משה מתגלה כאלטרואיסט, בעל חמלה, אמפאתי לצרכי הזולת, רודף צדק ומוכן
לשלם מחיר על-מנת להשיגו.

 

השבוע שהיה…

מדעניות העתיד – בנות ממגמת פיזיקה בכיתות יא-יב השתתפו השבוע ביומיים הראשונים של "מבוא למדעי הטבע"- קורס מרוכז באוניברסיטה העברית. הבנות היו סטודנטיות ליומיים- שמעו הרצאות בפיזיקה מודרנית ובמדעי כדור הארץ, ביקרו במעבדות וראו הדגמות של מכשירים ושל
ניסויים שונים. היה מעניין ומרחיב אופקים.
ונתתי להם יד ושם – במסגרת פתיחת ההיערכות לקראת המסע לפולין והמסע משואה לתקומה, השתתפו השבוע תלמידות י"א בסיור משמעותי במוזיאון יד ושם.
מפגש מנהלת – השבוע פתחנו את הנושא: מחיר האושר – כמה זה עולה לנו?
חברות בז – שכבת ז יצאה בימים ראשון שני לסמינריון חברות ברמות שפירא. הסמינריון נפתח בביה"ס ביחידות כיתתיות עם המחנכות ובשיחת מנהלת. בסמינריון חוו הבנות פעילויות שכבתיות מגבשות, ביניהן: קריוקי, משחק מחניים שכבתי, סדנת זומבה ועוד, וכן יחידות כיתתיות עם מדריכות שהוקדשו ללימוד על מהות החברות, על כלים ליצירת חברות ועוד. הבנות
נהנו מיומיים חווייתיים במיוחד וחזרו עיפות אך שמחות. תודה למחנכות השכבה – אביגיל, שרה ותהילה ולמלוות הנוספות שהצטרפו: שרית, מרים מנדלוביץ ומרים ויזנר .
יום טוב עושים טוב – ביום רביעי יצאו הבנות שנולדו בחודשים מרחשוון וכסלו מכיתות ז-ח, להתנדבות בעמותת "יד אליעזר" שם השתתפו באריזת מזון למשפחות נזקקות. הבנות עבדו בזריזות ונהנו לתרום לאחרים לכבוד יום הולדתן .
עולם חסד יבנה – ישר כח לתלמידות יב 1 שיצאו ביום חמישי להתנדבות בבית החולים שערי צדק- לשמח חולים ולחלק להם לחמניות וממתקים.

 

השבוע שיהיה…

אסיפת הורים – ביום ראשון תתקיים אי"ה אסיפת הורים לכיתות ז-יב. הורים שטרם נרשמומוזמנים לעשות זאת בקישור באתר המדרשה עד לראשון בבוקר.
מיזם שיעורים פרטיים ברשת – תלמידות כיתה ז- יב' מוזמנות להיעזר בשיעורים פרטיים ברשת.ללא עלות. במסגרת מיזם "שיעורים פרטיים ברשת" . המיזם מאפשר שיעור פרטי /עזרה בשיעורי בית/שיעור קבוצתי ובנוסף ניתן לצפות בו בתכני לימוד מוקלטים בתחומי התוכן השונים.
השיעורים ניתנים במקצועות מתמטיקה, אנגלית ולשון בכל רמות הלימוד הנדרשות בבית הספר ומצריך הזדהות עם סיסמה אחידה (במקרה של אובדן סיסמה נא לפנות למורה).
קישור לאתר שיעורים פרטיים ברשת https://homework.lnet.org.il/ :
 
ברכת מזל-טוב
לחנה גנץ – לאירוסי הבן
 
שבת שלום
חנה עסיס