מן הפרשה

"ובאת אל הכהנים הלווים ואל השופט אשר יהיה בימים ההם ודרשת והגידו לך את דבר המשפט. ועשית על פי הדבר אשר יגידו לך מן המקום ההוא אשר יבחר ה' ושמרת לעשות ככל אשר יורוך" (דברים יז, ט-י)

הרב פרל מסב את תשומת ליבנו לדיוק אותה מדייקת התורה בנוגע לעם ולמנהיגים. על העם לגשת למנהיג "אשר יהיה בימים ההם". בכל דור ממונים שליחים, שליחיו של הקב"ה, להוביל את הדור באשר הוא, לדאוג לו ולספק צרכיו.

פעמים רבות אנו נוטים להתרפק על מנהיגי העבר, להתקנא במנהיגים מארצות רחוקות. באה תורתנו ואומרת, לכל דור מנהיגיו, המתאימים לאותו דור, לצרכיו, לרמתו וליעודו. ישנם דורות בהם תפקידו העיקרי של המנהיג בבנייה ויצירה חדשה. ישנם דורות בהם תפקידו העיקרי של המנהיג בביסוס תנאיו החומריים – כלכליים של העם. ישנם דורות בהם תפקידו של המנהיג מכוון להעצמתו הרוחנית של העם. המנהיג – שלוחו של הקב"ה, מותאם לצרכיו של הדור, מותאם לתיקונו של הדור.

ואומר הרב פרל, דור שאינו חש שבע רצון ממנהיגיו, עליו להתבונן בעצמו ולשנות את דרכיו. שינוי דרכיו יוביל בהכרח לשינוי מנהיג שיותאם לצרכים החדשים של העם.

מסר גדול וראוי יש בדבריו של הרב פרל, מסר איתו כדאי וראוי לפתוח את חודש אלול. כאשר אנו רוצים בשינוי יש להפנות את הדרישה פנימה, לתוכנו. השינוי מתחיל תמיד בעבודה פנימית. כך ברמת הפרט, כך ביחסינו החברתיים,  הזוגיים והמשפחתיים, כך ברמה הלאומית.

 

השבוע שהיה…

כחלק מן ההתחדשות הכללית אנו מבקשות להודות למשפחה יקרה שתרמה לנו את מכשירי הכושר והסככות לחצר. בעבר תרמה לנו המשפחה מחשבים ומכשירי ברקו לכל כיתות המדרשה. החצר שודרגה פלאים ומחמם את הלב לראות את ההנאה והשמחה שמפיקות ממנה הבנות בימים אלו. הסככות יאפשרו לנו לקיים גם כינוסים וטקסים בחוץ בתנאים הרבה יותר טובים.

נודה להורים נוספים המעוניינים לתרום לתכניות ופעילויות שונות במדרשה. ניתן לפנות בעניין לעמיחי ברוורמן – מנהל אדמיניסטרטיבי.

ללמוד ולעשות

השנה בחרנו למקד את נושא המדרשה "לחיות בגדול", בעשיה. מטרתנו השנה היא,  לא רק לדבר ברמה הערכית על החיים מתוך תחושת שליחות ומשמעות, אלא להשתדל ולהרבות עשיה בתחומי המדרשה, עשיה שיש בה מחיפוש המשמעות וראיית הכלל וצרכיו.

את נושא חודש אלול בחרנו למקד בפן הרוחני של העשייה, תחת הכותרת: ללמוד ולעשות.

נבקש בימי אלול להבין כיצד לימוד התורה מוביל ומחייב אותנו לעשייה בתחומים הרוחניים, החברתיים, הלאומיים ועוד.

העיסוק בנושא אלול יתקיים במסגרת שיעורי חינוך, שיחות, חברותות, ימי עיון וערב ההתעוררות.

  • לשים לב – במסגרת אסיפת ההורים שהתקיימה ביום רביעי, שמעו ההורים את שיחתו המרתקת של הסמח"ט במילואים, אורי שכטר, שסיפר על שליחותו הפרטית.
  • ביום שלישי השתתפו תלמידות ט-יב בשיחתו של הרב דוד סתיו, שעסקה בחשיבות לימוד התורה והבאתו לידי מעשה.
  • ביום רביעי יצאו אי"ה, בנות שכבת יא לפעילות במרכז העיר שתעסוק גם היא בנושא "ללמוד ולעשות". אנא הקפידו להחזיר אישורים חתומים.
  • ביום רביעי יצאו אי"ה, תלמידות שכבת ז להתנדבות בארגו "תכלית". במהלך הבוקר יארזו הבנות מנות מזון לטובת משפחות נזקקות.

 

ועוד בשבוע שיהיה…

מקהלת המדרשה פותחת שנה – ביום רביעי יתקיימו אודישנים למקהלת המדרשה. המעוניינות מתבקשות להירשם מראש.

שבת שובה – החלה ההרשמה לשבת מתמידות לבנות ט-יב, שתתקיים בשבת שובה (בין ר"ה ליום הכיפורים), ברמות שפירא. ניתן להירשם במזכירות עד ליום חמישי י"ב אלול (15.9). עלות השבת 240 ₪. מספר המקומות מוגבל.

 

ברכת מזל טוב

לנעמי המניק – לנישואי הבן

למרב ברמה – לנישואי הבן

 

שבת שלום

חנה עסיס