מן הפרשה

"ויזד יעקב נזיד ויבוא עשיו מן השדה והוא עיף. ויאמר עשיו אל יעקב הלעיטני נא מן האדום האדום הזה כי עיף אנכי על כן קרא שמו אדום. ויאמר יעקב מכרה כיום את בכרתך לי. ויאמר עשיו הנה אנכי הולך למות ולמה לי זה בכורה. ויאמר יעקב השבעה לי כיום וישבע לו וימכור את בכורתו ליעקב"  (בראשית כה, כט-לג)

התורה טורחת בפרשת תולדות לתאר את מזגם ואופיים השונה ואף המנוגד של יעקב ועשיו. סיפור מכירת הבכורה, הוא למעשה סיפור הבחירות השונות שעושה כל אחד מאיתנו לאורך חייו. בכל אחד מאיתנו כוחות מנוגדים כיעקב ועשיו, לכל אחד מאיתנו נסיבות בהן פועלים הכוחות המנוגדים ומשפיעים על האופן בו אנו בוחרים.

עשיו עייף. ברגע מסוים הצורך לספק את הרעב הנקודתי גובר על כל שיקול אחר. הצורך המיידי באותו הרגע מאפיל וכמו מוריד מסך אל מול החשיבות שבשמירה על הערך (ערך הבכורה) לטווח הארוך.

כולנו מכירים את אותם הרגעים בהם אנחנו חלשים, עייפים, רוויים, בהם "הכאן והעכשיו" הופך להיות הדחוף ביותר, והחשוב באמת, והנכון והאמיתי נדחק לקרן זוית.

כמו בכל ספר בראשית, גם בפרשייה זו טמון מסר בעל אופי נצחי, המנחה את האדם גם ברגעי החולשה והקושי, להיות מונחה ע"י החשוב והנכון, ע"י המוסר אותו מגדירה התורה.

יש בסיפור מכירת הבכורה גם כמובן להאיר על גורליותה של כל בחירה. בחירה שנעשתה כמעט בהיסח הדעת – עשיו חוזר עייף מן השדה ומבקש לאכול, בחירה זו השפיעה על גורל האנושות לשנים רבות וארוכות.

 

השבוע שהיה…

ממשיכות בסיורי מדעים – כתות ז' השתתפו ביום שני בסיור במוזיאון המדע, במסגרת לימודי המדעים. תודות למלוות: אושרת רגב, אפרת בנימיני, ירדנה טוויטס, שולמית ברנס ותמר סגל.

חג הסיגד – ביום שני השתתפו תלמידות ז-ח בשיחתו של הרב אלון נגוסה, אודות הסיגד. ביום שלישי הקדשנו את שיחת המנהלת בתיכון לסיפור עלייתם של יהודי אתיופיה לא"י, לערכים מרכזיים שהביאו איתם יהודי אתיופיה ולסיגד.

מש"ציות – ביום שלישי זכו המשציות משכבות י-יב ליום טיול בנחל אוג. הן התארגנו, בחרו את המסלול, הדריכו ודאגו לכל פרט ופרט. היה יום מוצלח מאד. תודה לתמר כהן, אור לבל, מוריה כהן, הדס סאמט, אביטל דרמוני ואביה בדיחי שארגנו את היום ולכל מי שהשתתפה. יישר כח לנירית ולרשטיין מדריכת השל"ח במדרשה על היוזמה וההובלה.

  לומדות ללמוד – בשכבת י' הוקדש חלק מבוקרו של יום חמישי לעיסוק במיומנויות למידה. הבנות המשתתפות קיבלו כלים מקדמי למידה: שיטות זיכרון, מיומנויות סיכום, התמודדות עם לחץ בבחינה ועוד. תודות למחנכות השכבה המארגנות: חני, רותי, תהילה ועינת.

אל עצמי – במסגרת תכנית אורות עוסקות הבנות  בנושא 'אל עצמי' המוקדש לדיבור על עצמיות ופנימיות, על צלם האלוקים שבנו, על ההזנה של החלק הפנימי שבנו, על הריחוק מעצמנו, הקניית כלים לברור הרצון, על גילוי האני, אמונה עצמית ועוד. לסיכום הנושא כל קבוצת בנות יצרה השבוע  בסדנה מיוחדת, מנדלה גדולה שמחולקת לקטגוריות בהתאם לנושאים שנלמדו במערך.

של"ח בח' – תלמידות ח1 וח3 בקרו ביום חמישי במוזיאון אסירי המחתרות. תודות למלוות: נחמה בן שטרית ותהילה גלר.

נבחרת אור תורה באתלטיקה קלה – פעילות הנבחרת וחוגי הHIIT, התחילו היום ויתקיימו כפי שפרסמנו אחת לשבועיים. בנות נוספות המעוניינות להצטרף מתבקשות להירשם אצל גיליה כהן. מצורף חוזר ובו פירוט אודות הפעילויות.

השבוע שיהיה…

מבחן הלכה יומית – יתקיים אי"ה, ביום ראשון לתלמידות החטיבה. חומר חזרה ניתן להוריד מאתר המדרשה.

מוזיאון המדע מגיע למדרשה – שכבת זתקיים ביום ראשון פעילות בהובלת מוזיאון המדע במדרשה.

קורס מד"א – תלמידות שכבת י ישתתפו בימים שלישי-רביעי בקורס מד"א שיועבר כאן במדרשה.

שימו לב –

  • ביום שלישי יסתיימו הלימודים בשעה 12.30 בשל ישיבות הערכה. חלק מן הכיתות בתיכון ימשיכו בלימודיהן בהתאם להודעה שהועברה אליהן. הסעות יאורגנו בהתאם.
  • ביום חמישי יסתיימו הלימודים בשעה 12.30 בשל פעילויות שבת הארגון. הסעות יאורגנו בהתאם.
  • ביום ראשון יא בכסלו (11.12), יתקיים במדרשה יום מורים.

שבת שלום

חנה עסיס