עד דלא ידע?

חג הפורים בולט בייחודיותו לעומת שאר חגי ישראל: השכרות המגונה בתנ"ך, הופכת בפורים למצוות היום. חכמינו שהדריכו אותנו ל"דע מאין באת ולאן אתה הולך", מנחים אותנו בפורים ל"עד דלא ידע". אחד מסימני החגים המובהקים הוא אמירת ההלל – בפורים קבעו חכמים בדוחק כי המגילה משמשת תחליף להלל. ונוסיף את תחושת הסתר הפנים המלווה את כל האירוע ההיסטורי, המנוגדת לאינסטינקט היהודי המחפש אחר טביעת כף ידו של הקב"ה בהיסטוריה.

ואמנם נדמה כי תחת המעטה המשעשע עד מבדר של החג, עומד יסוד עמוק בהווייתו של העם היהודי.

מציאות חיינו מונהגת ומתקיימת בהתאם לערכי התורה. חג הפורים בא לחדד כי גם במציאות חיים מפתיעה, לא שגרתית, מבלבלת, 'הפוכה' – ערכי התורה בעינם עומדים.

אסתר המלכה נלקחת בעל כרחה לארמון המלך אחשוורוש. היכולת לעמוד על ערכיה ולשמרם במציאות זו, הייתה  קשה ואולי בלתי אפשרית. אולם ברגע המבחן, בעוצמה אנושית מופלגת, מתחברת אסתר לנקודה היהודית העמוקה ביותר בתוכה ומושיעה את ישראל.

נצחיותו של עם ישראל על תהפוכות הגלות וקשייה, התאפשרה תודות למודעות העמוקה של עם ישראל  לערכיו במציאות של 'עד דלא ידע'.

 

השבוע שהיה…

ערב מגמות – ביום שני קיימנו ערב מגמות להורי ותלמידות ט'. תודות לאתי אטינגר, הרכזת הפדגוגית על ארגונו של הערב ולמורי המגמות שהגיעו להציג את מגמותיהם. יש להקפיד להחזיר את טופסי בחירת המגמות עד לתאריך הנקוב.

 

משנכנס אדר מרבין בשמחה

לאחר הצגת השמינית וההכתרה שפתחו את אירועי חודש אדר, נערכו מבצעים בשכבות השונות:

"הכרת הטוב" בשכבת ז':  +בנות השכבה ארזו ארגזי מזון שהביאו מבתיהם, ארגזים המיועדים לצדקה למשפחות בשכונה מסוימת בעיר, כמו כן  הכינו כדורי שוקולד  לאנשי צוות ומנהלה העושים למעננו רבות וראויים להכרת הטוב, המעגל הפנימי יותר הוא הכתה , כל בת קבלה שם של תלמידה אחרת בכדי לתת לה תשומת לב במשחק גמד ענק צנוע, ובהתייחסות למעגל האחרון הפנימי – המשפחה: כל בת כתבה מכתב לאדם  במשפחתה בה הודתה ואיחלה איחולים אישיים.

התלמידות שמחו למצוא את אנשי הצוות ולהעניק להם מכתב תודה יחד עם שי צנוע מעשי ידיהן.

יישר כח  על הנתינה והיכולת לראות את מי שעוזר ונראה מובן מאליו…

 התנדבות בשכבת ח – לרגל ימי הפורים יצאו בנות שכבת ח' להתנדבות בבתי אבות "בית באייר" ו"נווה עמית" ולאריזת מצרכי מזון לנזקקים בעמותת "תכלית".

הבנות יצאו מקושטות ולבושות באביזרים משמחים לאחר עבודת הכנה בביה"ס של צ'ופרים ומשחקי בינגו פוריים. היה נפלא לראות עד כמה הבנות נהנות לשמח ולתת חיוך איפה שרק ניתן.

ההתנדבות לוותה במחנכות השכבה והמורות הודיה שפייר ואלה גיברשטיין. תודה לכולם.

התנדבות בשכבת ט: השבוע יצאה שכבה ט' למבצע אדר ייחודי במטרה לשמח את הרחוב הישראלי ולהפיץ את חודש אדר הלאה.  הבנות הכינו כדורי שוקולד , ארזו אותם יפה ונסעו לעיר שם חילקו את המארזים לעוברים ולשבים בדגש על ה"אנשים השקופים" (מנקי הרחובות, נהגי האוטובוס, השומרים ועוד). הבנות בחרו לכתוב על הצ'ופר ש"המתחיל בחיוך אומרים לו המשך". יישר כח לבנות על העשייה ולמחנכות השכבה: מעין, מלכה ושלומית על ההובלה .

יריד צדקה בשכבת י: ביום שני תלמידות י הפעילו את שלושת שכבות החטיבה בשוק פורים ודוכנים שונים. בנוסף הקימו הבנות דוכני מזון ואיפור. היה ריחני, טעים ואסתטי. בדוכנים השונים נאספו 1200 ₪ שיתרמו לצדקה. יישר כח לבנות ולמחנכות המובילות: אמונה, חני, תהילה ורותי.

מבצעי השביעית: תלמידות יא הלומדות בתקופה זו את נושא השואה ואשר לאחרונה הגישו פרויקט בו ראיינו בין השאר ניצולי שואה, הכינו משלוחי מנות יפהפיים אותם חילקו לניצולים.

ביום רביעי הובילו תלמידות השביעית את יום פורים במדרשה בחידון מחוייך ובתחרות תחפושות שאורגנו היטב.

מבצעי שמינית – ואחרי ההצגה וההכתרה ארגנו תלמידות השמינית פעילויות בחסות רבנית פורים – עדן שחר. ביום ראשון ארגנו השמינסטיות משחק מורות תלמידות. ישר כח לתלמידות המנצחות ב – נקודה…ישר כח לצוות על הרוח הספורטיבית.

ביום ראשון הוציאו השמיניסטיות את בנות שכבת ז' ליום שדה במהלכו הכינו פיתות עם הבנות וארגנו להן פעילות חברתית. ביום שלישי ארגנו בנות השמינית סעודת אמנים לכל תלמידות המדרשה ולאחריה חינה. ישר כח גדול על ההובלה הייחודית והמשמעותית.

כשרונסטון- ישר כח למועצת התלמידות על הובלת הכשרונסטון זו השנה השנייה. והפעם זכו בתחרות:

במקום השלישי עם ריקוד הכוסות- בנות ח: נעמי פינקלשטיין, שירה בר-שי, רותם עמר, רותם אמנר, נעה הרשקוביץ, נעה כהן, נעה לוי, הדר אוחיון, רבקה ממן, הדסה ווסרפורגל, ניצן סגל ושקד נענע.

במקום השני זכה הריקוד של: עדי לביא ושירה מכיתה י.

ובמקום הראשון שתי זוכות בשני ריקודים שונים: נעמה בלר מכיתה ט ונעה הרשקוביץ מכיתה ח.

 

 

שבת זכור – בשבת זו מתקיימת שבת סימינריון לבנות המעוניינות משכבות ח-יב באכסניית אנ"א בתל-אביב. במהלך השבת נעסוק בנושאים הקשורים במהותו של החג. תודות לשמיניסטיות ולרחלי פריש, הרכזת החברתית

המארגנות את השבת. תודות לצוות המלווה: רחלי, ידידה, אתי, תחיה, אביגיל, תהילה גלר, גילה לנדאו ותמר סגל.

השבוע שיהיה…

של"ח בט – ביום חמישי יצאו אי"ה, כיתות ט2 וט3, לסיור במוזיאון הפלמ"ח. אנא הקפידו להחזיר אישורים חתומים.

מרתון ירושלים – יישר כח ל-200 מתלמידותינו שישתתפו ביום שישי הבא במרתון ירושלים. תודות לצוות החנ"ג על ההובלה.

 

שבת שלום

חנה עסיס