כי האדם עץ השדה

"ויסע משה את ישראל מים סוף ויצאו אל מדבר שור וילכו שלושת ימים במדבר ולא מצאו מים. ויבואו מרתה ולא יכלו לשתות מים ממרה כי מרים הם על כן קרא שמה מרה. וילונו העם על משה לאמר מה נשתה. ויצעק אל ה' ויורהו ה' עץ וישלך אל המים וימתקו המים שם שם לו חוק ומשפט ושם נסהו" (שמות, ט"ו, כ"ב-כ"ה)

הרב בני לאו מציין את הקריאה המיוחדת של מדרש תנחומא לסיפור במרה: "כי מרים הם…אמר ר' לוי: למה כי מרים הם, הדור היה מר במעשיו" (תנחומא, ויקהל). ממשיך הרב בני לאו ומפרש את שאירע במרה מתוך הקריאה של המדרש. עם ישראל אמנם יוצא ממצרים, אך השחרור מן העבדות דורש הרבה יותר. התלונה הראשונה של העם לאחר היציאה ממצרים קשורה באיום הגדול של המדבר – המחסור במים. אך באירוע זה טמון הקושי שבמעבר ממנטליות של עבדים לבני חורין, כמו גם, כיוון ההתמודדות. הקושי הוא באתגר שמציבה החרות. חרות דורשת אחריות. אם אין מים –  מעתה עליהם למצוא אותם בעצמם. אמנם היה רע במצרים, אך היו מים. העם פוחד מן העצמאות. תגובת הקב"ה ופעולתו של משה יש בהם לרמז על כיוון ההתמודדות. ערב ט"ו בשבט ראוי לשים לב לסימבוליות שבהשלכת העץ למים והפיכתם למתוקים. העץ המסמל את תהליך הצמיחה והגדילה, מרמז כי בצידו של הקושי יש תגמול – המים ימתקו. יש ותהליך הריפוי הוא קשה. הגדילה והצמיחה מלווה במכאובים, מכאובים ההכרחיים ככל הנראה להתפתחותו של האדם, להתפתחותה של האומה.

 

השבוע שהיה…

לקראת ט"ו בשבט – כיתות ז-ח השתתפו בפעילות לקראת ט"ו בשבט ביום ראשון, במסגרת לימודי המדעים.

סיור מדעי – תלמידות שכבת ח יצאו ביום שלישי לסיור במוזיאון המדע. תודה למלוות: אסתר, שרית, יעל ליכטהויז, שולמית ברנס והסטודנטיות למדעים.

המוגבלים – תלמידות המגמה יצאו ביום שלישי לצפות בהצגה "המוגבלים". תודה לאילת מורת המגמה שליוותה את הבנות.

ניווטי שטח – בימים שלישי ורביעי השתתפו תלמידות שתי כיתות ט בניווטי שטח. תודות למלווה שושנה שינדלר ולמדריכת השל"ח, נירית.

לקראת המסע לפולין – ביום רביעי נפגשנו עם הורי תלמידות יא לערב הסברה לקראת המסע לפולין. יש לסיים את ההרשמה עד לעוד שלושה שבועות. טפסי הרשמה למסע ניתן לקבל במזכירות.

 

 

 

 

חיפה בשלל צבעים – יום שיא למגמת אמנות בחיפה  – ביום רביעי יצאו תלמידות מגמת אומנות ליום מגמה ססגוני מרתק ומעשיר במוזיאוני חיפה.

הבנות ביקרו ב:  מוזיאון בית הרמן שטרוק, שמעו על האמן, על הבית, האוסף ואוצרות נוספים

והשתתפו בסדנת הדפס בה נתנסה בטכניקות הדפס .

 בהמשך נסעו  מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית : סיירו בחדר תה וטקס התה ביפן, בתערוכה "התקופה הכחולה" הכוללת הדפסים ותמונות באינדיגו כחול, באומנות יפנית מודרנית ומסורתית.

לאחר הפסקת צהריים נסעו הבנות  למוזיאון מאנה כץ – לתערוכה מרתקת, "לבן על לבן" – ממאלביץ' ועד ימינו, נחשפו לעיסוק בצבע הלבן, הבסיסי הנשגב באמנות מודרנית וישראלית.

יישר כח לצוות המוביל והמלווה: חדוה, אושרת אפרת ורעות.

 

השבוע שיהיה…

מגמת תיאטרון גאה להציג – ביום שני נשתתף בערב מונולוגים-דיאלוגים של תלמידות מגמת תיאטרון בשכבת יא. כולם מוזמנים, כדאי כדאי להגיע. מצורפת הזמנה.

נוער עולה – ביום רביעי יתקיים ערב הורים להורי ותלמידות שכבת ח'. במהלך הערב תדבר בת- גלים שאער על כוחו של הנוער בחברה ובעשייה. הזמנות לערב, הועברו עם התלמידות.

 

 

ברכת מזל טוב

לאסתר וסרמן – לאירוסי הבן

לדליה שטיינהרץ – להולדת הבת

 

 

שבת שלום

חנה עסיס